GeriDünya Nobel Fizik Ödülü'nün sahipleri belli oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nobel Fizik Ödülü'nün sahipleri belli oldu

Nobel Fizik Ödülü'nün sahipleri belli oldu
Abone Olgoogle-news

2016 Nobel Fizik Ödülü'nü, çalışmalarını ABD'de sürdüren Birleşik Krallık doğumlu bilim insanları David Thouless, Duncan Haldane ve Michael Kosterlitz kazandı.

Nobel Komitesi, "topolojik evre değişimleri ve maddenin topolojik evrelerinin kuramsal keşfine" yaptıkları katkılar nedeniyle Thouless, Haldane ve Kosterlitz'in bu yılki Fizik Ödülü'ne layık görüldüklerini açıkladı.

Komite tarafından yapılan açıklamada "Bu yılın ödül sahipleri, maddenin farklı durumlara girebildiği, bilinmeyen bir dünyanın kapılarını açtılar. Bilim adamları, süper iletkenler, süper sıvılar ve incecik manyetik katmanlar gibi maddenin alışılmadık evre ya da durumlarını araştırmak için ileri matematiksel yöntemler kullandı. Öncü çalışmaları sayesinde maddenin yeni ve şimdiye kadar hiç bilinmeyen evreleri araştırma konusu oldu" ifadelerine yer verildi.

PARA ÖDÜLÜNÜN YARISI THOULESS'E

Komite, 8 milyon İsveç kronluk (Yaklaşık 3 milyon TL) para ödülünün yarısının Thouless'e verildiğini, diğer yarısının ise Haldane ve Kosterlitz arasında paylaştırılacağını duyurdu.

Nobel Fizik Ödülünün sahipleri belli oldu

Bilim adamlarına, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü 10 Aralık'ta düzenlenecek ödül töreninde diploma ve altın madalya da verilecek.

Bu yılki Nobel Tıp Ödülü'nü dün Japon Yoshinori Ohsumi kazanmıştı.

Nobel Komitesi, yarın kimya dalında Nobel Ödülü'nü kazanan ismi açıklayacak. Barış ödülünün sahibi cuma günü, ekonomi ödülünün sahibi de 10 Ekim'de açıklanacak. Nobel Edebiyat Ödülü'nün ne zaman verileceği ise henüz bilinmiyor.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle