GeriDünya Nijerya'da seller binlerce insanı evsiz bıraktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nijerya'da seller binlerce insanı evsiz bıraktı

Nijerya'da seller binlerce insanı evsiz bıraktı

Nijerya'da Nijer Nehri'nden kaynaklanan seller binlerce insanı evsiz bıraktı.

Nijerya'nın Asaba ve Delta eyaletlerinde Nijer Nehri kıyısında yaşayan binlerce kişi Nijer Nehri'nin taşması nedeniyle evlerinden oldu. Nehir taşkınları birçok evi, iş yerlerini ve ibadet yerlerini sular altında bıraktı. Son iki haftada hayatını kaybedenlerin sayısı 141 olarak açıklandı.

Geçtiğimiz hafta Nijer Nehri'nin Asaba'nın Infant Jesus bölgesini de kapsayan şiddetli yağış nedeniyle taşması, bölge sakinlerinin evlerini terk etmesine neden oldu.

Ulusal Acil Durum Yönetim Ajansı, Ocak ayından beri ülkede etkili olan yağmur fırtınaları nedeniyle 140'tan fazla kişinin hayatını kaybettiğini, şiddetli rüzgarlar ve seller yüzünden 19 bin 369 kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını ve 5 bin 732 konutun yıkıldığını ifade etti. Yetkililer 2012’de 363 kişinin hayatını kaybettiği, 2,1 milyon kişinin evlerinden olduğu ve 36 eyaletten 30'unda 7 milyon kişiyi etkileyen yağmur fırtınası ve sellerden sonra 6 yıl içinde meydana gelen en büyük felaket olduğunu bildirdi.

NİJERYA CUMHURBAŞKANI SOSYAL MEDYADA TEPKİ TOPLADI

Nijerya'da meydana gelen seller nedeniyle oluşan felaketin neredeyse Florence kasırgasıyla aynı derecede olduğu kaydedilirken, Nijerya medyası ve uluslararası medyanın felaketten bahsetmemesi de sosyal medyada tepki oluşmasına neden oldu.
Ülkede sel felaketinden etkilenen on binlerce kişi bulunurken Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari'nin selden bahsetmemesi ve ABD Başkanı Donald Trump'a Florence ile ilgili 'geçmiş olsun' mesajı göndermesi eleştirilere konu oldu.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False