GeriDünya Navalni: Rus ajan itiraf etti! 'Zehri iç çamaşırıma dökmüşler'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Navalni: Rus ajan itiraf etti! 'Zehri iç çamaşırıma dökmüşler'

Navalni: Rus ajan itiraf etti! 'Zehri iç çamaşırıma dökmüşler'

Ağustos ayında Rusya’da zehirlendiği iddia edilip Almanya’da tedavi altına alınan Rus muhalif Navalni, bir Rus ajanın olayı itiraf ettiğini açıkladı. Navalni’ye göre, kendisini komalık eden zehir valizindeki iç çamaşırına serpilmiş.

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla zehirlendiğini iddia eden muhalif lider Aleksey Navalni (44), kendisini üst düzey bir ajan gibi tanıtarak konuştuğu bir Rus istihbaratçıdan olayın detaylarını öğrendiğini açıkladı.

AJAN KILIĞINA GİRDİ

Bellingcat ve CNN International’ın ortak yürüttüğü soruşturma haberine göre, Navalni, Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi’nden üst düzey bir yetkili gibi davranarak kendisini zehirlediği ifade edilen Rus FSB ajanlarından Konstantin Kudryavtsev ile telefonda konuştu. Telefonda ajana, “Suikast neden yanlış gitti, nerede terslik oldu” gibi sorular soran Navalni, telefonda zehirleme vakasına ilişkin çok sayıda detay öğrendi.

Navalni: Rus ajan itiraf etti Zehri iç çamaşırıma dökmüşlerBuna göre, Rus ajan 45 dakikalık telefon görüşmesinde Noviçok zehrinin Navalni’nin iç çamaşırına yerleştirildiğini ve kasıktan vücuda yayıldığını söyledi. CNN’in danıştığı toksikologlar, granül halindeki Noviçok’un terleme yoluyla vücuda karıştığını belirtti. Zehrin Rus muhalif Navalni’nin valizindeki çamaşırlarına serpildiği sanılıyor.

‘ÇAYDAN’ DEMİŞLERDİ

Aleksey Navalni ve Kudryavtsev arasında gerçekleşen telefon görüşmesine ait ses kaydı ABD basını tarafından yayınlandı. Navalni’nin zehirlenmesinin ardından yapılan ilk açıklamalarda, Rus muhalif liderin çayına atılan madde ile zehirlendiği iddia edilmişti. Rus muhalif Navalni, tedavi edildiği Almanya’da yaşamaya devam ediyor.

Navalni: Rus ajan itiraf etti Zehri iç çamaşırıma dökmüşler

RUSYA: İTİBARSIZLAŞTIRMA GİRİŞİMİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Navalni’nin Rus istihbaratına yönelik suçlamalarını “Rusya Federal Güvenlik Servisi’ni (FSB) itibarsızlaştırma girişimi” olarak nitelendirdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçen hafta FSB ajanlarının Navalni’yi takip ettiğini doğrulamasına rağmen “Rusya onun ölmesini isteseydi muhtemelen işini bitirirdi” ifadesini kullanmıştı. Navalni 20 Ağustos günü Sibirya’dan Moskova’ya giden uçakta hastalanmış, zehirlendiği anlaşılmış, Almanya’da tedavi görmüştü.

False