NATO’nun yeni genel sekreteri Norveçli Stoltenberg

NATO’nun yeni genel sekreteri Norveçli Stoltenberg

NATO ülkeleri, bugün düzenledikleri toplantıda Genel Sekreterliğe Norveç’in eski Başbakanı Jens Stoltenberg’i seçti.

Haberin Devamı

Toplantıda ABD ve Almanya’nın aday gösterdiği Stoltenberg’in, şu anki NATO Genel Sekreteri olan Danimarkalı Anders Fogh Rasmussen’in yerine atanmasına oybirliğiyle karar verildiği belirtildi.

Ülkesinde Eylül ayında yapılan genel seçimlerde yenilgiye uğrayan Sosyal Demokrat İşçi Partisi Genel Başkanı Stoltenberg, Rasmussen’in görev süresinin dolacağı 1 Ekim 2014’ten itibaren NATO Genel Sekreterliği görevini üstlenecek. 13 yıldır Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin lideri olan Stoltenberg’in NATO Genel Sekreterliği’ne atanması ülkesinde büyük sevinç yarattı. Norveç Başbakanı Erna Solberg, “Jens Stoltenberg’in NATO genel sekreterliğine getirilmesi; AB, ABD ve Batı ülkelerinin güvenliği açısından çok önemlidir” dedi. Ramussen’de Twitter’dan yaptığı açıklamada “Jens Stoltenberg’i uzun yıllardır tanıyorum ve kendisi NATO’nun gücü ve başarısı için doğru kişi” ifadesini kullandı.

ÜTOYA KATLİAMI SIRASINDA BAŞBAKANDI

Norveç basını, NATO büyükelçilerinin dün yaptığı oylamanın sadece formalite olduğunu ve kararın toplantıdan önce alındığını bildirdi. Haberlerde, 55 yaşındaki Jens Stoltenberg’in NATO genel sekreterliğine atanmasında Norveçli siyasetçiyi ABD Başkanı Barack Obama’ya öneren Rasmussen’in çok etkili olduğu ve görev için başka bir aday olmadığı belirtildi. 2011 yılında Anders Breivik, Ütoya Adası’nda toplu katliam düzenlediğinde Stoltenberg, ülkenin Başbakanı idi. O dönemde birliğin sağlanması ve toplumsal moralin yeniden inşasında önemli rol oynayan siyasetçi, geçen yılki seçimleri kaybetmişti. Stoltenberg, Norveç’te 1993-1996 yılları arasında enerji bakanlığı, 1996-1997 yılları arasında maliye bakanlığı, 2000-2001 yılları ve 2005-2013 yılları arasında da iki dönem başbakanlık görevlerinde bulunmuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: