GeriDünya Müzakerelere ‘Türk’ gölgesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzakerelere ‘Türk’ gölgesi

AB, 1995'de söz verdiği gibi Kıbrıs Rum kesimiyle müzakereleri başlattı. AB Dönem Başkanı Cook, bunun sorunun çözümüne yardımcı olacak derken, Fransa Dışişleri Bakanı Vedrine ‘‘Sorunlar duruyor. Herşey bitmedi’’ dedi.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıs Rum kesimiyle dün resmen başlayan tam üyelik müzakereleri KKTC ve Türkiye gölgesinde kaldı. AB Dönem Başkanı İngiltere Dışişleri Bakanı Robin Cook, bu dönemde Ada'nın bölünmüşlüğüne siyasi bir çözüm getirilememiş olmasının üzüntü verici olduğunu söylerken, Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine ise müzakerelerin başlamasının Ada'daki ‘ciddi’ sorunu ortadan kaldırmadığını söyledi ve ‘Dürüst olmak lazım. Ciddi sorunlar söz konusu ve 15 AB ülkesi bunun bilincindedir’ dedi. Vedrine AB'nin 1995'de verdiği sözü tutarak Kıbrıs'ta tam üyelik müzakerelerini başlattığını ancak aynı tarihte Türkiye'ye mali yardımların kullandırılacağına yönelik sözü tutmadığını belirterek AB'yi eleştirdi.

Dün gazetecilere hitap eden Robin Cook, AB ile yapılan müzakerelerin Ada'da barış ve uzlaşma ortamına katkıda bulunacağına inandığını söyledi. Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanı Yannis Kassulides ise ‘Kısa bir süre içinde Ada’daki soruna bir çözüm garantisi olsaydı, AB'ye tam üyelik başvurusunu geri çekerdik. Ama böyle bir umut yok' dedi. Rum bakan, Türkiye-KKTC arasındaki entegrasyonun hızlandırılmasına yönelik bir soruya, ‘Türkler biz bir hamle yapınca her seferinde gerginliği tırmandırır, sonra geri adım atarlar’ şeklinde cevap verdi.

ENGEL OLMA

Dün, aralarında Kıbrıs Rum Kesimi'nin de bulunduğu Polonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovenya ve Estonya'dan oluşan altı ülkeyle tam üyelik müzakerelerine başlayan AB yetkilileri bir basın toplantısı düzenlediler. AB Dönem Başkanı İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Robin Cook ve AB Komisyonu Dış İlişkiler Temsilcisi Hans van den Broek Ankara'ya ‘AB’nin genişlemesine engel olma' çağrısı yaptılar. Kıbrıs'ın AB'ye katılımının Rumlardan çok Türklerin işine yarayacağını söyleyen Cook, ‘İçerden ve dışardan genişleme sürecine kimse engel olmasın’ dedi. Cook, ayrıca, Türkiye'nin 1995'te Kıbrıs'la tam üyelik müzakerelerinin başlatılmasını kabul ettiğini öne sürerek, ‘Gümrük Birliği de bu nedenle gerçekleşmişti’ şeklinde konuştu.

AB Komisyonu üyesi Hans van den Broek ise, AB'nin Türkiye'ye yönelik mali yardımlar önündeki engelinin kaldırılması gerektiğini belirterek, Atina'ya bu alandaki vetosunu kaldırma çağrısı yaptı. Van den Broek, Türkiye'nin sert çıkışlarını eleştirerek, ‘Ankara şantajdan vazgeçmeli’ dedi.


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False