Musul'u kurtarma operasyonu başladı

Musulu kurtarma operasyonu başladı

Irak Savunma Bakanlığı, uzun süredir beklenen Musul operasyonunun başladığını açıkladı. Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul, yaklaşık iki sene önce terör örgütü IŞİD'in eline düşmüştü. Harekata ABD ve Peşmerge güçleri de destek veriyor.

Haberin Devamı

Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Savaş Medyası Ağı tarafından yapılan açıklamada, Musul'u IŞİD'den kurtarmak için "Fetih" operasyonunun birinci aşamasının başladığı belirtildi.

Açıklamada, Musul'a bağlı bazı köylerin Ortak Operasyonlar Komutanlığı denetiminde Musul operasyonlarına bağlı güçlerce örgütten geri alınarak Irak bayraklarının asıldığı ifade edildi.      

Reuters'ın haberine göre; devlet televizyonunda yer alan bir ordu açıklamasında, "Fetih Operasyonu'nun ilk kısmı bazı köyleri özgürleştirmek ve Irak bayrağını yükseltmek için Ninova'yı özgürleştirme amacıyla şafak vakti başladı" denildi.

Irak'ın kuzeyindeki Musul iki yıl önce terör örgütü IŞİD'in eline geçti. IŞİD'in hem Suriye hem de Irak'ta kontrol ettiği bölgeler içinde açık ara en büyük şehir olan Musul, Ninova bölgesinin başkenti. Kent, IŞİD'in eline düşmeden önce yaklaşık 2 milyon nüfusa sahipti.

Musulu kurtarma operasyonu başladı

Haberin Devamı

KOALİSYON HAVADAN DESTEK SAĞLIYOR

Associated Press'in haberine göre; Tuğgeneral Yahya Resul, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerinin operasyona havadan destek verdiğini söyledi. Resul, böylesi karmaşık ve zorlu bir operasyonun ne kadar süreceğinin henüz net olmadığını da sözlerine ekledi.

PETROL KUYULARINI ATEŞE VERİYORLAR

Bölgede şiddetli çatışmalar yaşandığını bildiren Rudaw'ın haberine göre, terör örgütü IŞİD üyeleri, uçakların hedef saptayamaması için petrol kuyularını ve ham petrolle doldurdukları çukurları ateşe veriyor.

Musulu kurtarma operasyonu başladı

IŞİD yönetimi altında Musul...

Doğan Haber Ajansı, Irak ordusuna mensup güçlerin Musul'un 45 güneyinde yer alan Mahmur'daki IŞİD mevzilerine saldırıyor...

Mahmur'da bulunan IŞİD güçlerinin Irak ordusunun ilerlemesini engellemek amacıyla yoğun top ve havan saldırısıyla karşılık verdiği bildirildi.  

IŞİD'in bomba yüklü zırhlı aracı Mahmur'dan Iraklı güçleri hedef almak amacıyla çıktığı sırada hedefe varmadan yok edildi.

Irak ordusuna lojistik destekte bulunan Kürt Peşmerge güçleri de Mahmur’a doğru sevkıyat başlattı.

El Nasır ve El Salahiye köylerini IŞİD'ten geri alan Irak güçleri operasyonlar sırasında ikisi asker biri gönüllü olmak üzere üç askerini kaybetti.

Ninova Operasyonlar Komutanlığı silah ve terörist taşıyan 10 araçlık IŞİD konvoyunun Musul'dan Mahmur'a doğru yola çıktığı istihbaratı üzerine Irak uçakları tarafından tamamen yok edildiğini duyurdu.

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: