GeriDünya Mübarek dünyayı ters köşeye yatırdı, Kahire'de kritik gün bugün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mübarek dünyayı ters köşeye yatırdı, Kahire'de kritik gün bugün

Mübarek dünyayı ters köşeye yatırdı, Kahire'de kritik gün bugün
refid:16993923 ilişkili resim dosyası

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in dün tüm dünyanın beklentilerini boşa çıkararak görevinde kalmak konusunda ısrarcı olmasının ardından bugün gözler yine Kahire'de. Beklenen açıklamasını yapan Mısır ordusu, Mübarek'e destek çıkarken, Cuma namazı için Tahrir Meydanı'nda toplanan kalabalığın sayısı da giderek artıyor.

 

BİR YANDA HAYAL KIRIKLIĞI BİR YANDA ÖFKE / FOTO GALERİ  

MÜBAREK BÖYLE KURTULMUŞTU / WEB TV 

17 gündür süren protestoların ardından dün Mübarek'in görevi bırakması bekleniyordu. Üstelik bu beklenti, yalnızca Mısırlı yetkililer tarafından değil başta CIA başkanı olmak üzere yabancı birçok kişi ve uluslararası haber ajansı tarafından da dile getiriliyordu. 

MISIR’IN EN KRİTİK GÜNÜ BBC'nin Kahire'de bulunan muhabiri Jon Leyne, son durumu BBC'nin internet sitesine yazdı. Leyne durumu şöyle değerlendirdi: "Bugün farklı noktalarda protestolar planlanıyor.

Devlet televizyonunun binası ve başkanlık sarayı hedef haline gelebilir. "Bunun olması durumunda protestocular, orduyla doğrudan karşı karşıya gelmiş olacaklar. Generallerin burada takınacağı tavır kritik önemde ancak bir diğer önemli husus da alt kademedeki subayların protestocuların dağıtılması yönünde bir emir verilmesi durumunda buna uyup uymayacakları.

Krizde şu ana kadarki en tehlikeli anları yaşıyoruz. Hem Mısır'ın hem de muhtemelen Ortadoğu'nun tamamının geleceği şu anlarda belirleniyor."

 

Mübarek'in görevinde kalarak, yetkilerini Yardımcısı Ömer Süleyman'a vermesi yalnızca dünyada değil Mısır'da da hayalkırıklığı yarattı. Bugün yine yüz binlerce kişi Tahrir Meydanı'nda toplandı.

Göstericilerin, Başkanlık Sarayı'na yürüme kararı aldığı bildiriliyor. Tahrir (Kurtuluş) Meydanı'nda toplanan kalabalığın kalabalığın sayısının Cuma namazının ardından milyonları bulacağı ifade ediliyor. Mübarek'e "yallah" diye seslenen protestocuların, istifa çağrıları sürüyor.

ORDUDAN MÜBAREK'E DESTEK

Diğer yandan Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'nin bugün sabah saatlerinde yaşanan son gelişmeleri değerlendirmek üzere bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, dün Mübarek'in de dediği gibi sıkıyönetimin "mevcut şartlar sona erdikten sonra" kaldırılacağı ifade edilirken, bu yıl içerisinde adil bir seçimin gerçekleştirileceği taahhünde bulunuldu.

Mübarek'in devir planına destek veren ordu, verilen reform sözlerinin de takipçisi olacağını belirtti.

Konsey, dünkü açıklamasında "halkın taleplerinin karşılanacağını" söylemiş ve bu da darbe olacak söylentilerini artırmıştı.

Muhalefet ise ordunun takınacağı tavra karşı bölünmüş durumda. Dün Müslüman Kardeşler, ordunun olası müdahalesine tepki göstermiş ancak daha sonra durum netleşene kadar açıklamasını geri çekmişti.

Muhalif lider Muhammed El Baradey, dün gece sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan orduya çağrı yaptı.

Baradey, Twitter mesajında, “Mısır patlayacak, ordu hemen şimdi ülkeyi kurtarmalı” ifadesini kullandı.

False