GeriDünya ‘Mozaik Yolu’ Fransa’da tanıtıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Mozaik Yolu’ Fransa’da tanıtıldı

‘Mozaik Yolu’ Fransa’da tanıtıldı
Abone Olgoogle-news

Günümüze kadar sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa illerinin yer aldığı bölgede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılan mozaik eserlerle ilgili, ‘Mozaik Yolu’ projesinin 40. Dünya Miras Komitesi Oturumu Toplantıları tanıtım konferansı düzenlendi.

FRANSA’nın başkenti Paris’te bulunan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı’nda (UNESCO) düzenlenen konferansta konuşan UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, projeye konu olan mozaiklerin, bölgede M.Ö. 4 bin yılından beri yaşamış insanların kültür ve tarihini yansıttığını söyledi. 40. Dünya Miras Komitesi Başkanı Büyükelçi Lale Ülker ise projeye konu bölgenin yüzyıllar boyunca, kültürel, sosyal ve ticari ilişkilerin önemli bir merkezi olduğunu aktardı.

‘Mozaik Yolu’ Fransa’da tanıtıldı

Bu bölgede yapılan kazılarda elde edilen mozaiklerin çok etkileyici bulduğunu belirten Ülker, bu mozaiklerin aynı zamanda bölgenin tarihi ve yaşam tarzı konusunda geniş bir bilgi kaynağı oluşturduğunu söyledi.

‘Mozaik Yolu’ Fransa’da tanıtıldı

GELECEK NESİLLER İÇİN KORUNMALI

T- ONE Derneği Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan da derneklerinin temel rolünün Türkiye’nin kültürel mirasını korumak ve bu mirası uluslararası platformlarda tanıtmak olduğunu anlattı. Kültürel mirasların tüm insanlık ve gelecek nesiller için korunması gerektiğini belirten Sabancı, bu nedenle projeye destek verdiklerini söyledi.
Daha önce projenin tanıtımını İsviçre ve İtalya’da yaptıklarını vurgulayan Sabancı, projeye konu bölgenin aynı zamanda bir turizm destinasyonu olmasını arzuladıklarını ifade etti.

‘Mozaik Yolu’ Fransa’da tanıtıldı

UYGULAMALI ANLATILDI

UNESCO binasında yapılan tanıtım organizasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından katılımcılara mozaik içerikli dokümanlar ve hediyeler sunularak, mozaik yapım aşamaları uygulamalı olarak anlatıldı. Ayrıca Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın ortak projesi olan ‘Mozaik Sanat Merkezi’nde yapılan mikro mozaik sergisi katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Etkinlikte, ayrıca mozaiklerin tanıtıldığı bir defilede düzenlendi.

T-One Der tarafından düzenlenen tanıtım toplantısına Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, Türkiye’nin UNESCO Daimi Temsilcisi olarak atanan Büyükelçi Ahmet Altay Cengizer, Türkiye’nin OECD Daimi Temsilcisi Büyükelçi Erdem Başçı, çok sayıda büyükelçi, AK Parti Şanlıurfa milletvekili ve 24. Dönem TBMM Türkiye-Fransa Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, T- ONE Derneği Yönetim Kurulu Başakanı Demet Sabancı Çetindoğan, UNESCO yöneticileri ve diplomatlar katıldı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle