GeriDünya Moskova’da taraftar isyanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Moskova’da taraftar isyanı

Moskova’da taraftar isyanı
refid:16517175 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Moskova’da 100 binden fazla Spartak Moskova taraftarı, bir arkadaşlarının öldürülmesini anma gecesini ırkçı isyana çevirdi. İşyerlerine saldıran holiganlarla polis çatıştı. Moskova savaş alanına döndü, 26’sı ağır 160 kişi yaralandı. Kafkasya kökenliler ise yarın karşılık verecek.

RUSYA’nın başkenti Moskova önceki akşam Spartak Moskova futbol takımı taraftarlarının isyanına sahne oldu. Çıkan bir çatışmada bir taraftarın ölmesini protesto eden 100 binden fazla Spartak Moskovalı taraftar önceki gece düzenledikleri anma gecesini bir anda ırkçı protestoya çevirdi. Taraftarlar, ‘Kafkasyalılara ölüm’ sloganlarıyla polise saldırdı, Moskova savaş alanna dönerken, 29’u ağır, 160 kişi yaralandı.
Futbol fnatizminin ırkçı eyleme dönüşmesine 3 gün önce Yegor Sviridov adlı bir taraftarın, Rusya Federasyonu’na bağlı Kafkasya cumhuriyetlerinden Dağıstanlı bir kişiyle kavga etmesi ve ardından da vurularak ölmesi neden oldu. Arkadaşlarnı anmak amacıyla Kremlin Sarayı bahçesi sayılan Manej meydanına toplanan 100 bine yakın taraftar, bir anda ırkçı sloganlar atmaya başladı. ‘Rusya Ruslarındır’, ‘Kafkasyalılara ölüm’ diye sloganlar atan taraftarlar işyerlerine saldırmaya başlayınca Rus polisinin özel kuvveti OMON komandoları devreye girdi.
Meydan bir anda savaş alanına döndü. Sabahın erken saatlerine kadar süren çatışmalarda 29’u ağır 160 kişi yaralandı. Polis yüzlerce taraftarı tutukladı.
DAĞISTANLI KATİL SERBEST
Çıkan çatışmalar, Rus polisin kontrolü kaybettiğinin de göstergesi oldu. Olaylara neden olan Dağıstanlı katil, silahlı kişilerin baskısıyla gözaltında tutulduğu karakoldan serbest bırakıldı. Benzer şekilde Rus polisinin tutukladığı fanatik taraftarlar da salıverildi.
Gösterilerde hedef gösterilen Kafkasya kökenliler de yarın Moskova sokaklarında misilleme gösterisinde bulunacak.

False