Moderatör Peres

Moderatör Peres

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, TV programına ev sahipliği yapacak. 85 yaşındaki Peres, "Cumhurbaşkanlığında Zihinlerin Buluşması" adlı programda vatandaşları bir araya getirip onlarla sohbet edecek.

OCAK ayındaki Davos zirvesi sırasında Başbakan R.Tayyip Erdoğan ile gerginlik yaşayan İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, 85 yaşında kendisine yeni bir kariyer alanı buldu. Peres, iki ayda bir yapılacak bir TV programına ev sahipliği yapacak. Peres, programda vatandaşlarla bir araya gelip onlarla sohbet edecek.

Nobel ödüllü Peres’in programının adı "Cumhurbaşkanlığı’nda Zihinlerin Buluşması" olacak. Programda, İsrail gündemini meşgul eden ve "başkanın gönlüne yakın" konular ele alınacak. Bu hafta yayınlanacak olan programda İsrail’de birlikte yaşayan Araplar ile Yahudiler arasındaki ilişkiler ele alınacak. Bir sonraki programda ise Peres, İsrail’in çeşitli gruplarından bir araya gelen gençleri buluşturacak, onlarla sohbet edecek. İki ayda bir yayınlanacak olan program, İsrail televizyonunda gösterilecek.

İsrail’i kuran jenerasyon içinde yer alan Peres, Ortadoğu’ya barış getirmek isteyen devlet adamları arasında sayılıyor. Ancak, Davos’taki sert çıkışı, Erdoğan ile aralarında tansiyonun yükselmesine neden olmuştu. Başbakan Erdoğan, Peres’in konuşması üzerine cevap hakkı doğduğunu belirterek konuşmak istemiş, panelin moderatörü David Ignatius’un çekimser tavrına kızmıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan, "Sayın Peres sen benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor. Biliyorum ki sesinin bu kadar yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisidir..." diye başlayarak yaptığı konuşmanın ardından Davos’u terk etmişti.

Bilgi notu

85’lik Şimon Peres, teknoloji kurdu olarak biliniyor. Facebook’ta sayfası olan İsrailli lider, düzenli olarak blog yazıyor. Nanoteknolojiyi ve elektrikli araç projelerini destekliyor.
Haberle ilgili daha fazlası: