MİT Fransız makamlara Hayat Boumedienne'yi bildirdi

MİT Fransız makamlara Hayat Boumedienneyi bildirdi

Fransa’da Cuma günkü market saldırısını düzenleyen Amedy Coulibaly ölü ele geçirildi. Şimdi Fransız polis Coulibaly’nin sevgilisi Hayat Boumeddiene’in peşinde. Fransa’nın en çok aranan kadını konumundaki Boumeddienne’nin silahlı ve tehlikeli olduğuna inanılıyor. Fransız Le Monde Gazetesi'nin iddiasına göre, Hayat Boumedienne, 2 Ocak'ta Madrid'den İstanbul'a geldi ve 8 Ocak'ta Suriye'ye geçti. Boumedienne’nin 9 Ocak'taki dönüş biletini kullanmadığı öne sürüldü. Söz konusu iddiaların Fransız basınında yer almasından sonra Anadolu Ajansı dün saat 20.00'da servis ettiği bir haberde MİT'in Boumedienne'nin Suriye'ye geçiş yaptığı bilgisini Fransız makamlara bildirdiği belirtildi.

MİT Fransız makamlara Hayat Boumedienneyi bildirdi
MARKET SALDIRGANI IŞİD ÜYESİYMİŞ

Haberin Devamı

Yabancı ajanslara konuşan Türk yetkililere göre Hayat, Sabiha Gökçen Havaalanı’na iniş yaptı. İstanbul’da iki gece kalan genç kadın dana sonra Şanlıurfa’ya geçti. Hayat'tan daha sonra bir haber alınamadı. İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, “İstihbarat paylaşımı olmadan kimsenin girişini engelleme lüksümüz yok” diye konuştu.

MİT FRANSIZ YETKİLİLERE BİLGİ VERDİ

BFM televizyon kanalı, polisinin her yerde aradığı genç kadının 2 Ocak'ta ülkeyi terk ettiğini ve Madrid üzerinden İstanbul'a ve oradan da Suriye'ye geçtiğini duyurdu. Anadolu Ajansı'nın da kaynak gösterdiği haberde, Türk gizli servisinin, genç kadının 8 Ocak'ta Türkiye'den Suriye'ye geçiş yaptığı yolunda Fransız yetkililere bilgi aktardığı belirtildi.

Konu ile ilgili konuşan İçişleri Bakanlığı'nın bir sözcüsü, şu anda bu gelişme ile ilgili bir yorum yapmak istemediklerini söyledi.

Fransız gizli servisi, genç kadının, polis operasyonu ile ele geçirilen sevgilisinin terör saldırısı hazırlığına yardımcı olduğu değerlendirmesinde bulunuyor.

Paris Emniyeti, rehine krizinden önce 26 yaşındaki Hayat Boumeddiene ve 32 yaşındaki Amedy Coulibaly’nin fotoğraflarını yayımlayarak vatandaşlardan yardım istemişti. Zira ikili önceki gün Paris’te öldürülen kadın polisin zanlıları olarak görülüyordu.

Haberin Devamı

MİT Fransız makamlara Hayat Boumedienneyi bildirdi


Le Monde gazetesinin haberinde ayrıca Charlie Hebdo saldırısını düzenleyen kardeşlerden Cherif Kouachi'nin eşi ile Hayat Boumeddiene arasında 2014 yılı içinde 500 telefon görüşmesi gerçekleştiği belirtildi. Gazetenin haberine göre Hayat Boumeddiene ile Amedy Coulibaly 2009 yılından bu yana imam nikahlı olarak birlikte yaşıyorlardı. Coulibaly’nin hapiste kaldığı 4 yıl boyunca sevgilisinin onu beklediği biliniyor ancak çiftin resmi nikahı bulunmuyor.

MİT Fransız makamlara Hayat Boumedienneyi bildirdi

İngiliz Daily mail gazetesi çiftin plajda çekilmiş bir fotoğrafını ve Boumedienne’nin radikalleştikten sonra çarşafa girdiğini kanıtlayan fotoğraflarını yayımladı.

Haberin Devamı

MİT Fransız makamlara Hayat Boumedienneyi bildirdi

KOUACHI KARDEŞLERİ TANIYOR
Amedy Coulibaly'nin dün Paris'in doğusundaki bir koşer marketinde rehin tuttuğu kişilerden dördü ölü bulundu, diğer rehineler kurtarıldı. Coulibaly'nin Charlie Hebdo saldırısını düzenlediği açıklanan ve Paris yakınlarında kıstırılan Kouachi kardeşlerle ilişkisi olduğu tespit edilmişti. Coulibaly, "Kouachi kardeşler kuşatması kaldırılmazsa tüm rehineleri öldürürüm" demişti. Fransız polisi, iki noktaya da aynı anda operasyon yaptı ve üç zanlı da öldürüldü.