GeriDünya Mısır'ın büyükelçisini geri çağırması Arapları sevindirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mısır'ın büyükelçisini geri çağırması Arapları sevindirdi

Mısır'ın İsrail'deki Büyükelçisini çağırdı. Mısır haber ajansı Mena, Dışişleri Bakanı Bakanì Amr Musa'ya dayanarak verdiği haberde, Cumhurbaşkanì Hüsnü Mübarek'in, Büyükelçi Muhamed Bassiouny'den derhal ülkeye dönmesini istediğini bildirdi.

Mena, Mübarek'in, İsrail'in Filistinlilere karşì saldırılarını artırması ve Filistin halkìna karşı kasıtlı güç kullanmasìnìn ardından büyükelçiyi çağìrmaya karar verdiğini kaydetti.

İsrail, Mısır'ın Tel Aviv Büyükelçisi'ni çağırmasına karşılık, Kahire Büyükelçisi'ni çağırmayı düşünmediğini bildirdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Noam Katz, ''Herhangi bir karşılıkta bulunmayacağız, Mısır büyükelçimizi çağırmayacağız'' dedi.

Sözcü, Mısır'ın kararının ardından İsrail ile Mısır arasında diplomatik seviyede bir diyalog bulunduğuna işaret etti. Mısır'ın Tel Aviv Büyükelçisi'ni çağırması, gösteri yapan Filistinliler arasında sevinçle karşılanırken, Filistin yönetimindeen Ahmed Abdülrahman, Mısır'ın kararını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Abdülrahman, ''Bu durum, Mısır'ın dün Filistin halkına yönelik Gazze'de girişilen İsrail saldırısının tehlikeli ve ciddi olduğunu düşündüğünü gösteriyor'' dedi.

İsrail Başbakanı Ehud Barak da, kanlı çatışmalara sahne olan GazzeŞeridi'ndeki İsrail askeri komuta merkezini ziyaret etti.

Bu arada, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Tulkarem'de 16 yaşında bir Filistinli gösterici İsrail askerlerinin ateşi sonucu öldürüldü. Bu ölümle birlikte 28 Eylül'den bu yana süren çatışmalarda ölenlerin sayısı 257'ye yükseldi.

AMERİKAN SAVUNMA BAKANI ÜRDÜN'DE

Öte yandan, bugün Ürdün Kralı Abudullah ile başkent Amman'da biraraya gelen ABD Savunma Bakanı William Cohen, İsrail ile Filistin arasında artarak devam eden çatışmaların bir an önce durdurulmasını istedi.

Bölge ülkelerine düzenlediği gezi kapsamında Ürdün'e gelen Cohen, Ortadoğu'da herkesin kızgın olduğunu gördüğünü, güvenliğin sağlanması için tarafların geri adım atması gerektiğini ifade etti.

Ürdün haber ajansı Petra ise Cohen ile görüşmesinde Kral Abdullah'ın ''İsrail'in saldırganlığına'' acilen son vermesini istediğini bildirdi. Abdullah'ın ayrıca, İsrail'in Filistin yerleşimlerine karşı uyguladığı ablukayı kaldırmasını çağrısında bulunduğu kaydedildi.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False