Mevlüt Çavuşoğlu: Utanarak söylüyorum ki...

Mevlüt Çavuşoğlu: Utanarak söylüyorum ki...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Sayın bakan senin kaç çocuk var derseniz, utanarak söylüyorum ki bir. Biz yaptık bir hata siz yapmayın. Hanıma hâlâ baskı yapıyoruz, Cumhurbaşkanımız baskı yapıyor, Emine Hanım baskı yapıyor. Buradan sizler aracılığıyla söylüyorum. Sözünde dursun" dedi.

Haberin Devamı

Hollanda'nın Lahey kentinde temaslarda bulunan Çavuşoğlu, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD)'da, Hollanda'da faaliyet gösteren iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Gelecekte büyüme ve istikrarın önündeki tehdidin nüfus olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Daha doğrusu yaşlılık. İngiltere temaslarımda da söyledim. Şimdi diyebilirsiniz ki, 'Sayın bakan böyle konuşuyorsun, senin kaç çocuk var'. Ben utanarak derim ki, bir maalesef. Biz yaptık bir hata siz öyle hata yapmayın. Hanıma hâlâ baskı yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız baskı yapıyor, Emine Hanım baskı yapıyor. Buradan sizler aracılığı ile hanıma söylüyorum. Sözünde dursun. Son çare böyle oldu" diye konuştu.

7 Haziran seçimlerinden sonra yurt dışında farklı farklı seçim bölgeleri oluşturacaklarını belirten Çavuşoğlu, "Gelecek seçimlerde yurtdışı seçim bölgesi olacak. Kaç tane olur, ne kadar milletvekili ayrılır o konuda ben şimdiden bir şey söyleyemem. Başbakanımız talimatı verdi. Arkadaşlarımız çalışıyor. Ama kanun değişikliği gerekir. İnşallah onu sağlayacağız. Bizim ağzımızdan bir söz çıktı mı biz yaparız" şeklinde konuştu.

Yurtdışındaki ailelere çocuk yardımı yapacaklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Durmak yok yola devam. Çoğalmamız lazım. Büyümemiz lazım. Bir ülkenin en büyük gücü, en büyük potansiyeli genç nüfusu, dinamik nüfusudur. Avrupa'nın bugün en büyük hastalığı nedir biliyor musunuz? Irkçılık ve yabancı düşmanlığı kadar, yaşlanmadır. Ben Avrupa Konseyi'nde Nüfus ve Göç Komisyonu Mülteci Başkanlığı yaptım. O zaman raportörler atadım. Ve önüme gelen raporları görünce gerçekten tüylerim diken, diken oldu. Onların geleceği için" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası: