GeriDünya Merkel'in adayına karşı dişli rakip
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel'in adayına karşı dişli rakip

Merkel'in adayına karşı dişli rakip
refid:14933965 ilişkili resim dosyası

Almanya'da Horst Köhler'in cumhurbaşkanlığından istifa etmesinin ardından Başbakan Angela Merkel, yeni cumhurbaşkanı adayını buldu. Merkel ve koalisyon ortağı Hür Demokratlar, Aşağı Saksonya Başbakanı Christian Wulff'u ortak aday gösterdi. Ancak muhalefet bu defa cumhurbaşkanlığı koltuğu için güçlü bir aday çıkarıyor.

Sosyal Demokratlar'ın adayı Joachim Gauck Alman kamuoyunda sevilen bir isim. Merkel'in koalisyon ortağı Hür Demokratlar'ın parlamentodaki bazı milletvekillerinin de Gauck'u destekleyebileceği konuşuluyor. Merkel hükümetinin parlamentoda, muhalefetten 21 fazla milletvekili bulunuyor. Ancak koalisyon içindeki bazı milletvekillerinin Gauck'a sempati duyduğu ve oyunu bu yönde kullanabileceği söyleniyor. 

Euronun sürekli değer kaybetmesi ve Yunanistan'a yapılan mali yardım nedeniyle eleştirilerin hedefi olan Başbakan Angela Merkel'in adayı Wulff'un seçilememesi halinde daha da zor durumda kalacağı belirtiliyor.

Almanya'nın en yüksek trajlı gazetesi Bild de internet sayfasında "Kim cumhurbaşkanı olmalı?" anketi düzenledi. Ankette Sosyal Demokratlar'ın adayı Joachim Gauck önde gidiyor.

MERKEL BAKANLARINDAN VAZGEÇEMEDİ

Cumhurbaşkanı Horst Köhler'in istifası sonrası İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble ve Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen'in bu koltuk için isimleri ön plana çıktı. Başbakan Angela Merkel yeni cumhurbaşkanının bir kadın olmasından yanaydı. Ancak daha sonra Merkel koalisyondaki en başarılı iki bakanından vazgeçmek istemedi, bu nedenle Aşağı Saksonya Başbakanı Christian Wulff'un aday olmasına yeşil ışık yaktı.

Aşağı Saksonya Başbakanı Christian Wulff'un cumhurbaşkanı için adının ön plana çıkmasında şu etkenler önemli rol oynadı:

 • Wulff, Hıristiyan Demokrat Birliği CDU'nun içinde ağırlığı olan bir politikacı ve geleceğin başbakanı olarak gösteriliyordu.
 • Wulff, Aşağı Saksonya'da Hristiyan Demokrat Birlik ile Hür Demokratlar'ın kurduğu koalisyonu başarılı bir şekilde yürütüyor. Bu nedenle Merkel'in koalisyon ortağı Hür Demokratlar'dan da kolayca destek aldı.
 • Almanya'da ilk Türk kökenli bakanı, hükümetine alarak yabancıların Alman toplumuna entegre olması için önemli bir işlev gördü. Nüfusunun yüzde 8'i yabancı olan Almanya'da entegrasyona önem veren bir kişinin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturması önemli.

Almanya'nın yeni cumhurbaşkanını seçecek olan Federal Seçiciler Kurulu 30 Haziran Çarşamba günü toplanacak.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False