GeriDünya Merkel: Çok kültürlülük iflas etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  126
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel: Çok kültürlülük iflas etti

Merkel: Çok kültürlülük iflas etti
refid:16062655 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Almanya'da Thilo Sarrazin'in "Türkler ve yabancılar Alman toplumunu aptallaştırıyor" tezinden sonra koalisyon ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer, "Almanya'da çok kültürlülük öldü" diyerek uyum konusunda 7 maddelik bir plan sundu. Almanya Başbakanı Angela Merkel de dün yaptığı konuşmada tarihi bir itirafta bulunarak, ülkede çok kültürlülüğün başarısız kaldığına inandığını söyledi.

Başbakan Merkel, Potsdam kentinde Hristiyan Birlik partilerinin (CDU/CSU) gençlik kolu olan Junge Union'un (JU) düzenlediği olağan yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer'in “Çok kültürlülük tümüyle başarısız kaldı” şeklindeki görüşlerini destekledi.

Mustafa KARAKUŞ yazıyor
hurriyet.com.tr

Göçmenlerin, yasalara uymanın yanı sıra Almancayı da çok iyi öğrenmesi gerektiğini belirten Merkel, göçmenlerin teşvik edilmesi, kendilerinden aynı zamanda bazı şeylerin talep edilmesi gerektiğini, göçmenlerden bazı şeyleri talep etme politikasının geçmişte yetersiz kaldığını savundu.

MESUT ÖZİL'DEN ÖVGÜYLE SÖZ ETTİ

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un, İslamiyet'in Almanya'nın bir parçası olduğu şeklindeki sözlerini ise doğru bulduğunu ifade eden Merkel, “Bunu sadece Mesut Özil'de görmüyoruz” diye konuştu.

TÜRKLER VE ARAPLAR ÜLKEYE KABUL EDİLMEMELİ

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer, "Almanya Türk ve Arap göçmenleri artık kabul etmemeli" diyerek geçtiğimiz hafta bu konuda yeni bir tartışmanın fitilini ateşlemişti. Almanya'da Sosyal Demokrat Başbakan Gerhard Schröder ve Yeşiller koalisyonu sırasında övgüyle söz edilen "çok kültürlülük" tezleri sert bir şekilde eleştirildi. Seehofer, Alman haber dergisi Focus'a "çok kültürlülük öldü" açıklamasını yaptıktan sonra uyum konusunda 7 maddelik bir plan önerdi.

İŞTE SEEHOFER'İN 7 MADDELİK PLANI

 • Almanya göçmen ülkesi değil. Uyum yanyana yaşamak değil, anayasamızda belirtilen değerler doğrultusunda birlikte yaşamak anlamını taşıyor. Bu değerler köklerini Hristiyan ve Yahudilik'ten aldığı gibi humanist düşünceden de besleniyor.
 • Almanya'da iyi eğitim almış işgücüne olan ihtiyaç, "kontrolden çıkmış bir göçmen politikası uygunır" anlamı taşımamalı.
 • Almanya'da puanlama ve kontenjan sistemine dayalı bir göçmen politikası uygulanmamalı.
 • Göçmen alırken iyi eğitim almış olmanın yanı sıra "uyum göstermeye hazır olma ve uyum yetenekli olma" kriterleri de dikkate alınmalı.
 • Göçmen çocuklarının kabul edilme yaşı 16'dan 12'ye çekilmeli. "Çocuklarda yaş düştükçe, topluma uyum sağlama yetenekleri de artar."
 • Uyuma karşı direniş gösterenlere para cezası verilebileceği gibi, sosyal haklarında kesintiye de gidilebilir. Ayrıca ailesinden bir üyenin Alman toplumuna uyumunu engelleyen bireyler de yaptırımla karşılaşmalı
 • Alman toplumuna uyum göstermenin önündeki en büyük engellerden biri Almanca bilmemek. Dil sorunu gerekirse Almanya'ya göç etmeden önce kendi ülkesinde çözülmeli. Bunun için bir düzenleme yapılmalı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle