Merkel: Balkanlarda askeri çatışmanın başlamasını istemiyorum

Merkel: Balkanlarda askeri çatışmanın başlamasını istemiyorum

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin mültecilerin girişini engellemek için Avusturya sınırını kapatması durumunda, Balkan ülkelerinde askeri anlaşmazlık çıkabileceği uyarısında bulundu.

Haberin Devamı

Alman basınında yer alan haberlere göre; dün akşam Darmstadt’ta partisi Hıristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) bir toplantısında konuşan Merkel, Macaristan’ın sınırlarını kapatmasında olduğu gibi, Almanya’nın da Avusturya sınırı kapatması durumunda bölgede kargaşa yaşanabileceğini söyledi. 

YENİ ÇATIŞMA İSTEMİYORUM
Balkanlar'da gerginliğin arttığını kaydeden Merkel’in, “Ben orada tekrar askeri çatışmaların başlamasını istemiyorum” diyerek, sınırların kapatılması fikrine karşı olduğunu bir kez daha gösterdi.

Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) ve Alman Polis Sendikası mülteci akınının durdurulabilmesi için sınırların kapatılması yönünde çağrı yapmıştı.

DAYANIŞMA İLE ÇÖZÜMDEN YANA
Kötü bir tablo çizmek istemediğini dile getiren Merkel, anlaşmazlıkların kısa sürede çatışmaya dönüşebileceği konusunda uyarıda bulundu. Merkel, sınır kapatmanın çözüm olmadığına dikkat çekerek, mültecilerin başka yollara yöneldiğini, bunun da yeni sorunları beraberinde getirdiğini hatırlattı.

Merkel, Almanya’nın mülteci sorununun dayanışma ile çözümünden yana olduğunu bir kez daha tekrarladı.

Haberle ilgili daha fazlası: