GeriDünya Meğer UV ışınlarının etkisi yıllardır abartılıyormuş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  11
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Meğer UV ışınlarının etkisi yıllardır abartılıyormuş

Meğer UV ışınlarının etkisi yıllardır abartılıyormuş
refid:25616074 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Yıllardır ultraviyole ışınların kanser yapan etkileri nedeniyle insanlara güneşten uzak durmasını tavsiye eden araştırmacılar “bu etkinin abartıldığını” keşfettiklerini söyledi ve doğrudan güneş ışığına maruz kalmanın kalp krizi ve felç riskini önemli oranda azalttığını açıkladı.

İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar, UV ışınların kan basıncının düşmesini sağladığını kanıtladıklarını söyledi.

Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan dermatolog Richard Weller, “Güneş ışınlarının cilt kanseri yaptığından şüphemiz yok. Ancak güneş ışığına maruz kalmanın hayat beklentisini kısalttığı yönünde de elimizde hiç bir kanıt yok. Elde ettiğimiz veriler, kanserden korunmaları için güneşten uzak durmalarını söyleyen cilt doktorlarının sözünü dinleyen insanların kalp krizi ve felç riski ile karşı karşıya kaldığını gösteriyor” dedi.

İngiliz Times gazetesine konuşan Weller ayrıca doktorların D vitamini ile güneş ışınları arasındaki bağ konusundaki saplantısı nedeniyle D vitamini hapı kullanan kişilerin “güneş görmelerine gerek olmadığını” düşündüğünü ve bunun büyük sağlık problemlerine neden olduğunu söyledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle