Son dakika... Lübnan savaş planlarını onaylayan İsrail'de ABD gerilimi... Netanyahu'ya soğuk duş! Washington toplantıyı iptal etti

Güncelleme Tarihi:

Son dakika... Lübnan savaş planlarını onaylayan İsrailde ABD gerilimi... Netanyahuya soğuk duş Washington toplantıyı iptal etti
Oluşturulma Tarihi: Haziran 19, 2024 10:11

İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırıları 257. gününde. İsrail bayramda da Gazze’ye saldırılarını kesmezken Lübnan sınırında tırmanan gerginlik son safhasında. Hizbullah’ın dün yayınladığı drone görüntülerinin ardından IDF Lübnan’a yönelik savaş planına onay verdi… Öte yandan ABD’den satın alınacak silahlar konusunda açıklama yapan Netanyahu ile ABD Dışişleri Bakanı Blinken arasında gerginlik yaşandı.

IDF Sözcüsü Hagari: Hamas bir fikirdir, yok edilebileceğini düşünenler yanılıyor

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 257 gündür devam ederken, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Sözcüsü Daniel Hagari, İsrail basınına açıklamalarda bulundu. Hagari, Hamas’ın tamamen ortadan kaldırılacağına dair söz verenlerin İsrail halkını yanılttığını belirterek, "Hamas bir fikirdir, yok edilebileceğini düşünenler yanılıyor. Eğer hükümet bir alternatif bulmazsa Gazze'de olmaya devam edecek" dedi.

Hagari’nin açıklamasının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisi tarafından yapılan açıklamada, güvenlik kabinesinin "Hamas'ın askeri ve idari kabiliyetlerinin yok edilmesini savaş hedeflerinden biri olarak belirlediği" belirtilerek, "IDF bu konuda kararlıdır" denildi.

IDF Sözcü Birimi de bir açıklama yayınlayarak, ordunun Hamas'ın yönetim ve askeri kabiliyetlerini yok etmek de dahil olmak üzere hükümetin belirttiği savaş hedeflerine bağlı olduğunu aktardı. Açıklamada, Hagari'nin açıklamasında "Hamas'ı bir ideoloji ve fikir olarak ortadan kaldırmaktan" bahsettiği belirtilerek, "Aksini iddia etmek, sözleri bağlamından koparmak olur" denildi.

BM: “İsrail savaş hukukunun temel ilkelerini defalarca ihlal etmiş olabilir”
BM: “İsrail savaş hukukunun temel ilkelerini defalarca ihlal etmiş olabilir”

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin İsrail ordusunun Ekim-Aralık 2023 arasında Gazze'de gerçekleştirdiği 6 saldırıya ilişkin hazırladığı rapor, İsrail'in savaş hukukunun temel ilkelerini defalarca ihlal etmiş olabileceğini ortaya koydu.İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki katliamları BM kurumları tarafından kayıt altına alınıyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) Gazze'de gerçekleştirdiği ve çok sayıda sivilin ölümüne ve geniş çaplı tahribata yol açan 6 saldırıya ilişkin bir değerlendirme raporu hazırladı. 9 Ekim-2 Aralık 2023 tarihleri arasında ağır bombalar kullanılarak gerçekleştirilen ve konutları, bir okulu, mülteci kamplarını ve bir pazarı hedef alan saldırılarda en az 218 kişinin öldüğü belirtilen raporda, "Sivillerin zarar görmesini önleyecek ya da sivil kayıpları en aza indirecek savaş araçlarının ve yöntemlerinin seçilmesi gerekliliği, İsrail'in bombardımanlarında sürekli olarak ihlal edilmiş gözükmektedir" denildi.

 

 

“SİVİLLER VE SAVAŞÇILAR AYIRT EDİLMEDİ”

 

Sivil yaşamın ve altyapının uluslararası insani hukuk kuralları çerçevesinde güvence altına alındığı hatırlatılan raporda, "İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'deki çatışmalarda seçtiği yöntem ve araçlar, yoğun nüfuslu bölgelerde geniş alan etkisi olan patlayıcı silahların yaygın kullanımı da dahil olmak üzere siviller ile savaşçılar arasında etkili bir ayrım yapılmasını sağlayamamıştır” ifadeleri kullanıldı. İsrail'in birçok bölgede yüksek binaları tamamen çökertebilecek güçte patlayıcılar kullandığına değinilen raporda, bu kadar geniş bir alana etki eden patlayıcı bir silahın kullanılmasının yasaklanmış ve ayrım gözetmeyen bir saldırı anlamına geleceği belirtildi.

 

“SİVİLLER HEDEF ALINIRKEN UYARI YAPILMADI”

Raporda ayrıca, saldırıların 5'inde sivillere herhangi bir uyarı yapılmadığı belirtilerek, sivilleri korumaya yönelik “ihtiyatlılık” ilkesinin ihlal edildiğine dikkat çekildi.

Raporda, "Birden fazla farklı askeri hedefin bir bölgede bulunması, bir mahallenin tamamını askeri hedefe dönüştürmez. Çünkü bu, orantılılık ilkesini ve ayrım gözetmeyen saldırıların yasaklanmasını ihlal eder" denildi.

 

İSRAİL'E ÇAĞRI

İsrail'in olayları soruşturduğunu iddia etmesine rağmen kayda değer bir adım atmadığı belirtilen raporda, “IDF, raporda incelenen olayların çoğuyla ilgili gerçeklere dayalı soruşturmalar başlattığını iddia etse de bu son derece ciddi olayların ilkinin meydana gelmesinin üzerinden 8 ay geçti. Ancak hala ne olduğuna dair net bir açıklama yapılmamış ya da hesap verebilirlik anlamında bir adım atılmamıştır” ifadeleri kullanıldı. Raporda İsrail'e söz konusu olayları tarafsız şekilde soruşturma, ayrıntılı verileri kamuoyuna açıklama, sorumlulardan hesap sorma ve mağdurların tazminat haklarını güvence altına alma çağrısında bulunuldu.

 

ABD, Netanyahu'nun eleştirileri üzerine toplantıyı iptal ettiği haberini yalanladı

Beyaz Saray, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Washington'un İsrail'e silah sevkiyatını engellediği iddiasını protesto etmek amacıyla İsrailli yetkililerle üst düzey bir toplantıyı iptal ettiği haberini yalanladı.The Times of Israel'e konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi "Dünkü brifingde de söylediğimiz gibi başbakanın neden bahsettiğini bilmiyoruz ama bu bir toplantının yeniden planlanması için bir neden değil" dedi.Ancak yetkilinin "Bir sonraki toplantıyı planlamak için müdürlerin seyahatlerini ve uygunluklarını hesaba katan bir zaman bulmaya çalışıyoruz, ancak ayrıntıları henüz tam olarak sonuçlandırmadık” demesi yine de İsrail’in beklenen toplantının yapılmaması konusundaki kaygılarını doğrular nitelikte sayıldı.

Gazze'de can kaybı 37 bin 396'ya yükseldi

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordusunun son 24 saatte sivillere yönelik 3 saldırı gerçekleştirdiği, 24 kişinin hayatını kaybettiği, 71 kişinin de yaralandığı bildirildi. Saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısının 37 bin 396'ya, yaralananların sayısının ise 85 bin 523'e yükseldiği aktarıldı.

Beyaz Saray, Netanyahu videosunun ardından ABD-İsrail toplantısını iptal etti

ABD'li haber kaynağı Axios'un haberine göre, Başbakan Netanyahu'nun silah sevkiyatının gecikmesi nedeniyle ABD'yi eleştiren bir video yayınlamasının ardından Beyaz Saray İsrailli yetkililerle yapacağı üst düzey bir toplantıyı iptal etti.Axios'un iki ABD'li yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Başkan Biden'ın üst düzey danışmanları video karşısında "öfkelendi" ve ekibi "Netanyahu'nun nankörlüğü karşısında şok oldu".Axios'a konuşan yetkililerden biri, bazı İsrailli yetkililer Washington'a doğru yola çıkmışken toplantının iptal edilmesinin "bu tür numaraların sonuçlarının olacağını açıkça ortaya koyduğunu" söyledi.Beyaz Saray, Netanyahu'nun video açıklaması karşısında şaşkınlığını dile getirmiş ve sadece "belirli bir mühimmat sevkiyatının" durdurulduğunu söylemişti.

İsrail’in saldırıları durmadı
İsrail’in saldırıları durmadı

Wafa'nın haberine göre, İsrail güçlerinin gece boyunca Gazze'nin el-Mevasi insani yardım bölgesindeki çadırları bombalaması sonucu en az yedi kişi öldü ve yangın çıktı.Al Jazeera Arabic'in haberine göre İsrail'in Gazze'de bir eve düzenlediği hava saldırısında ölen altı kişi arasında kadın ve çocuklar da vardı.İsrail saldırılarına bu sabah erken saatlerden beri devam ediyor. Gazze'nin merkezindeki Nuseirat mülteci kampının kuzeybatısındaki konutlara yönelik yoğun İsrail topçu ateşi, sis mermileri ve insansız hava aracı saldırılarını bildiriyor.

İsrail’den Lübnan savaş planlarına onay
İsrail’den Lübnan savaş planlarına onay

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Kuzey Komutanlığı Komutanı Tümgeneral Ori Gordin ve Operasyonlar Direktörlüğü KomutanıTümgeneral Oded Basiuk, Lübnan savaş planlarını onayladı.Lübnan ve İsrail arasında gerginlik devam ederken, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Kuzey Komutanlığı Komutanı Tümgeneral Ori Gordin ve Operasyonlar Direktörlüğü Komutanı Tümgeneral Oded Basiuk, Lübnan savaş planlarını onayladı.IDF tarafından yapılan açıklamada, generallerin bir değerlendirme yaptığı ve bu değerlendirme sırasında "Lübnan'a bir taarruz için operasyonel planları onayladığı" belirtilerek, generallerin ayrıca "sahadaki kuvvetlerin hazırlık durumunun hızlandırılmasına" ilişkin karar da aldığı aktarıldı.

Netanyahu’dan Blinken ve silah satışı açıklaması
Netanyahu’dan Blinken ve silah satışı açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Benjamin Netanyahu'ya Washington'un önümüzdeki günlerde İsrail'e silah transferi üzerindeki tüm kısıtlamaları kaldıracağı sözünü verdiği yönündeki haberlerin ardından İsrail Başbakanı dün akşam yaptığı açıklamada Amerikalı üst düzey diplomatın kendisine bu yönde güvence verdiğini iddia etti."Bakan Blinken kısa bir süre önce İsrail'deyken samimi bir görüşme yaptık” diyen Netanyahu İngilizce yayınlanan videosunda “ABD'nin savaşın başından bu yana İsrail'e verdiği desteği derinden takdir ettiğimi söyledim" dedi.Netanyahu "Ama aynı zamanda başka bir şey daha söyledim, son birkaç aydır yönetimin İsrail'e silah ve mühimmat vermemesinin akıl almaz olduğunu söyledim. İsrail, Amerika'nın en yakın müttefiki, yaşam savaşı veriyor, İran'a ve diğer ortak düşmanlarımıza karşı savaşıyor” diyerek ABD’nin silah kullanımı konusundaki tutumunu da eleştirdi.BLINKEN’DAN NETANYAHU’YA CEVAP

Netanyahu sözlerini “Bakan Blinken bana yönetimin bu tıkanıklıkları gidermek için gece gündüz çalıştığına dair güvence verdi. "Umarım durum kesinlikle böyledir. Öyle de olmalı." diye tamamlarken Blinken da Washington'da düzenlenen bir basın toplantısında İsrail başbakanının ABD'nin attığı adımı abarttığını belirtti ve sadece bir sevkiyatın alıkonulduğu konusunda ısrar etti.Blinken açıklamasında "Başkan Biden'ın bahsettiği 2000 kiloluk bombaların Refah gibi nüfusun yoğun olduğu bir bölgede kullanılmasına ilişkin endişelerimiz nedeniyle bir sevkiyatı incelemeye devam ediyoruz. Bu konudaki incelememiz devam ediyor," dedi.

Hizbullah’dan drone videosu ‘resti’
Hizbullah’dan drone videosu ‘resti’

Hizbullah tarafından paylaşılan, bir drone ile çekilen videoda İsrail'in Doğu Akdeniz kıyısındaki liman şehri Hayfa yer aldı. 9 dakikalık videoda Hayfa üzerinde uçan Hizbullah drone’u İsrail'in 25 km derinliğine girerek Hayfa Limanı'na sızdı. Drone ile askeri hedefleri, yakıt depolarını, hava savunma bataryalarını, Hayfa Limanı ve limanda demirleyen savaş gemilerini görüntüleyen Hizbullah videoyu uluslararası kamuoyuyla paylaşarak İsrail’e gözdağı verdi.

ABD elçisi Beyrut'ta İsrail ve Hizbullah arasında gerilimin azaltılması çağrısında bulundu

Joe Biden’ın kıdemli yardımcısı ve ABD elçisi Amos Hochstein dün Beyrut'u ziyaret etmiş ve İsrail – Lübnan arasında artan tansiyonu düşürmek için görüşmeler yapmıştı.Hochstein, "Mavi Hat boyunca İsrail ve Hizbullah arasındaki çatışma yeterince uzun sürdü. Masum insanlar ölüyor, mülkler zarar görüyor, aileler parçalanıyor ve Lübnan ekonomisi gerilemeye devam ediyor” dedi.Lübnanlı yetkililerle yaptığı görüşmelerin ardından Hochstein, İsrail-Hizbullah çatışmasının durumu için "Ülke sebepsiz yere acı çekiyor. Bu sorunu hızlı ve diplomatik bir şekilde çözmek herkesin yararına olacaktır." ifadesini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!