CANLI GELİŞMELER Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum... İran'dan gözdağı: Yeni cepheler açılabilir... İsrail ve Hamas'tan peş peşe ateşkes açıklaması

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 20, 2023 08:39

İsrail ablukasındaki Gazze'den son dakika haberleri gelmeye devam ediyor... Rehine anlaşması ve geçici ateşkesin bugün başlayacağı iddiası dünyanın gündemine birinci sıradan giriş yaptı. İsrail ve Hamas'tan konu ile ilgili peş peşe açıklamalar geldi. İran ise 'yeni cepheler açılabilir' diyerek adeta İsrail'e gözdağı verdi.

Haberin Devamı

İsrail - Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri...

BM: Görülmemiş sivil can kaybına tanık oluyoruz

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD’nin New York kentindeki BM Genel Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına değinen Guterres, Gazze Şeridi’ndeki mevcut çatışmalarda binlerce çocuğun öldüğünün açık olduğunu aktararak, Yemen ve Suriye'deki çatışmalarda ise bu sayının yüzlerce olduğunu ifade etti. Guterres, "Genel sekreter olduğumdan bu yana hiçbir çatışmada görülmemiş sivil can kaybına tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı. Filistin tarafından açıklanan can kaybı sayılarının doğruluğuna yönelik soru üzerine Guterres, "Açık olan şey, birkaç hafta içinde binlerce çocuğun öldürüldüğüdür" diye konuştu.

Gazze'de ölenlerin sayısı 13 bin 300'e yükseldi

Gazze’deki hükümet, "İsrail’in saldırılarında ölenlerin sayısı 13 bin 300’e yükseldi" açıklamasını yaptı.

Arjantin'in yeni cumhurbaşkanı Milei ilk ziyaretlerinden birini İsrail'e yapacağını duyurdu

Arjantin'da Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan aşırı sağcı aday Javier Milei, ilk ziyaretlerinden birini İsrai'e yapacağını duyurdu. BBC İzleme Servisi, Milei'nin ilk ziyaretini Amerika Birleşik Devletleri'ne yapacağını sonra da İsrail'e gideceğini söylediğini aktarıyor.


Clarin gazetesinin internet sitesinde yer alana açıklamalara göre, Milei New York'tan sonra İsrail'e gitmeyi planlıyor. Milei'nin ABD seyahati 10 Aralık'taki yemin töreni öncesi de gerçekleşebilir.


Javier Milei ise seçim kampanyasında, Arjantin'in ekonomik sorunlarını radikal çözümlerle aşmayı vadetmişti. Milei'nin vaatleri arasında Arjantin Merkez Bankası'nı kapatmak ve para birimi olarak Arjantin Pesosu yerine ABD Doları kullanmak da var.

İsrail, Gazze Şeridi’nin güneyini vurdu: 14 ölü

İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah şehrinde sivil yerleşim yerine düzenlediği saldırıda 14 Filistinli hayatını kaybetti.


Gazze'den tahliye edilen 28 prematüre bebek Mısır’a ulaştı

Gazze’deki El Şifa Hastanesi’nden uluslararası kamuoyu baskısı sonrası tahliye edilebilen 28 prematüre bebek Mısır’a ulaştı. Refah Sınır Kapısı yakınında bulunan El-Ehli Hastanesi’nden doktorlar, bebeklerin Mısır’da mı kalacaklarını ya da başka bir ülkeye mi götürüleceklerinin bilinmediğini aktarıyor.


BBC Arapça’ya konuşan doktorlar, Mısır sağlık makamlarının bebeklerin sorumluluğunu aldığını söyledi. El Şifa’dan 31 bebek çıkarılmıştı. BBC, üç bebekten birinin aile yakınları olmadığı için tahliye edilmediğini öğrendi. Diğer iki bebek ise aile üyelerinin tahliyesine karşı çıkması nedeniyle Mısır'a götürülmedi.

Arap Birliği Dışişleri Bakanları Moskova'da buluşacak

Rus haber ajansı Ria'nın Rusya dışişleri bakanlığı sözcüsüne dayandırdığı haberine göre, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı dışişleri bakanları Gazze'deki durumu görüşmek üzere Salı günü Moskova'da toplanacak.

İsrail meclisi Knesset'te kaos

İsrail basını Knesset'te yaşanan kaosu yazdı. Times of Israel'de yer alan habere göre, oturum sırasında eşi ve kızı rehin tutulan bir kişi 'Arapları öldürmekten bahsetmeyi bırakın ve Yahudileri kurtarmaktan bahsedin' diye bağırdı.


Bunun üzerine aşırı sağcı Otzma Yehudit partisinin milletvekili Almog Cohen, 'Acı üzerinde tekeliniz yok' diye esir yakınan bağırdı. Bir başka vekil Limor Son Har Melech rehinelerin yakınlarına 'Diğer aileleri susturuyorsunuz' diye bağırdı. İsrail gazetesi yaşananlar için 'Tartışmalı yasa nedeniyle tüm tarafların birbirine bağırmasıyla oturum kaosa sürüklendi' yorumunda bulundu.

'İsrail güçleri Endonezya Hastanesi'nden çıkan herkesi vuruyor'

Al Jazeera Gazze'de yaşayan gazeteci İsmail el-Ghoul'un İsrail güçlerinin Endonezya Hastanesi'nden çıkan herkesi vurduğunu söylediğiniz yazdı. İsmail el-Ghoul 'İsrail güçlerinin bölgeye yaklaşan herkesi hedef alması nedeniyle hastaların kuzey Gazze'den nakledilmesi zorlaştı' dedi.

İsrail'den skandal Gazze önerisi
İsrailden skandal Gazze önerisi

 

İsrail'den Gazze ile ilgili skandal önerilere bir yenisi eklendi. İsrail İstihbarat Bakanı Gila Gamliel, dünyanın Gazzelilerin 'gönüllü yeniden yerleşimini' desteklemesi gerektiğini söyledi.


Jerusalem Post gazetesi için bir makale kaleme alan Gamliel, uluslararası toplumun Gazze'deki Filistinlilerin dünyanın çeşitli yerlerine "gönüllü olarak yeniden yerleştirilmesini" desteklemesi gerektiğini savundu.


İsrailli bakan yazısında 'Uluslararası toplum, Gazze'yi yeniden inşa etmek için ya da başarısız olan UNRWA'ya para akıtmak yerine, yeniden yerleşim masraflarına yardımcı olabilir, Gazze halkının yeni ev sahibi ülkelerde yeni hayatlar kurmasına yardımcı olabilir' ifadelerine yer verdi.


'Bu bir kazan-kazan çözümü olabilir' skandal önerisine şu sözler ile devam etti;


'Yeni bir şey denemeliyiz ve uluslararası topluma bunu gerçeğe dönüştürmeye yardım etme çağrısında bulunuyoruz.' 

 

İsrailli bakanın bu çağrısına dünyanın farklı noktalarından sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi.

Çin'den Gazze açıklaması: Uluslararası toplum hemen ve şimdi harekete geçmeli

Uluslararası toplumun hemen harekete geçmesi gerektiğini belirten Çin Dışişleri Bakanı Vang, 'Gazze'deki insani felaketin sürmesini önlemek üzere etkili ve güvenilir tedbirleri alınmalı' dedi.

Kara harekatında 65 İsrail askeri öldü
Kara harekatında 65 İsrail askeri öldü

IDF, dün Gazze'nin kuzeyindeki çatışmalarda iki askerin daha öldürüldüğünü açıkladı. İsrail'in kara operasyonundaki asker kaybı 65'e yükseldi

Macron, Gazze'ye daha fazla tıbbi malzeme ve hastane gemisi sözü verdi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın Gazze'ye daha fazla tıbbi malzeme ve ikinci bir hastane gemisi göndereceğini duyurdu.

İsrail güçleri Gazze'deki Endonezya Hastanesini kuşattı
İsrail güçleri Gazzedeki Endonezya Hastanesini kuşattı

Al Jazeera'nın görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre, İsrail güçleri Gazze'deki Endonezya Hastanesini kuşattı.

Japonya, Yemenli isyancıların gemiye el koymasını 'şiddetle kınadı'

Japon hükümeti, Kızıldeniz'de Japonların işlettiği bir geminin Husi isyancıları tarafından ele geçirilmesini 'şiddetle kınadığını' açıkladı.

İran'dan İsrail'e gözdağı: Yeni cepheler açılabilir
İrandan İsraile gözdağı: Yeni cepheler açılabilir

İran Devrim Muhafızları'nın eski başkanı, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına devam etmesi halinde 'yeni savaş cephelerinin' açılabileceği konusunda uyardı.


Şu anda Ekonomik Koordinasyon Yüksek Konseyi'nin başkanı olan Mohsen Rezaee, Hizbullah'a yakınlığı ile bilinen El Mayadeen'e şunları söyledi; 


'Direniş ekseni gelecekte daha büyük bir rol oynayacak ve Siyonist rejim bu savaşta kesinlikle kaybedecek.'

Hamas ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması konusunda anlaşmaya varıldığını söyledi, İsrail ise yalanladı

Üst düzey bir İsrailli kaynak, Hamas'tan bir kaynağın, ateşkesin Pazartesi günü başlatılması ve bazı rehinelerin serbest bırakılması yönünde Pazar günü anlaşmaya varıldığı yönündeki iddiasını reddetti.


Ürdünlü el-Ghad gazetesi, Hamas'tan bir kaynağın, beş günlük ateşkesin Pazartesi sabahı saat 11.00'de başlayacağını ve İsrail hapishanelerindeki 50 Filistinli tutuklu karşılığında Hamas'ın elindeki 50 rehinenin serbest bırakılacağını söylediğini bildirdi.


Hamas'ın üst düzey üyelerinden İzzet el-Rişek Pazartesi sabahı erken saatlerde şunları söyledi:


'Bugün başlayacak bir takas anlaşmasıyla ilgili olarak medyanın Hamas'taki kaynaklara atfettiği haberlerin hiçbir gerçeği yok.'

Rehinelerin ailelisine bilgi verildi: İlerleme sağlandı

Rehineler ve Kayıp Aileler Forumu, Gazze Şeridi'nde tutulan rehinelerin yakın akrabalarıyla temasa geçerek, onları serbest bırakma anlaşmasına yönelik Hamas'la yürütülen müzakerelerde 'önemli ilerleme' olduğu konusunda bilgilendirdi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!