Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum... Hamas ve İsrail anlaştı: Gazze'ye daha fazla temel insani malzeme girmesine izin verilecek! Pakistan'dan İran'ın saldırısı sonrası ilk açıklama

Güncelleme Tarihi:

Son dakika haberleri: İsrail-Hamas savaşında son durum... Hamas ve İsrail anlaştı: Gazzeye daha fazla temel insani malzeme girmesine izin verilecek Pakistandan İranın saldırısı sonrası ilk açıklama
Oluşturulma Tarihi: Ocak 17, 2024 08:26

İsrail ablukasındaki Gazze'den son dakika haberleri gelmeye devam ediyor... Suriye ve Irak'ın ardından Pakistan'da da saldırı düzenleyen İran'a İslamabad'ın tepkisi sert oldu. Saldırı sonrası yapılan açıklamada Pakistan, İran'ın 'tamamen kabul edilemez' saldırısında iki çocuğun öldüğünü bilgisine yer verdi ve büyükelçisini çağırdığını duyurdu. İsrail ile Hamas arasında haftalar sonra bir ilk yaşandı. Hamas ve İsrail, esirlere ilaç sağlanması karşılığında Gazze'ye daha fazla insani yardım gönderilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Hamas Almanya'nın İsrail'e yaklaşık 10 bin adet tank mühimmatı gönderme planı ile “Filistinlilere karşı yürütülen savaşa doğrudan ortak olduğunu” ifade etti.

Haberin Devamı

İsrail - Hamas savaşında yaşanan son dakika gelişmeleri...

İsrail’den Batı Şeria'ya hava saldırısı: 7 Filistinli öldü
İsrail’den Batı Şeriaya hava saldırısı: 7 Filistinli öldü

Gazze Şeridi’ndeki saldırılarını aralıksız sürdüren İsrail ordusu, işgal altındaki Batı Şeria'yı da hedef aldı. İsrail’in Batı Şeria'nın kuzeyindeki Tulkarm kentindeki mülteci kampına düzenlediği hava saldırısında 4 Filistinli hayatını kaybetti.

Kampı kuşatıp onlarca eve baskın düzenleyen İsrail güçlerinin saldırısında yaralananlar, olay yerine ulaşan sağlık ekipleri tarafından hastaneye sevk edildi. Filistin Kızılayı, mülteci kampına ulaşmaya çalışan 2 ambulans çalışanının da İsrail saldırısı sonucu yaralandığını duyurdu.

Pakistan, İran büyükelçisini geri çağırdı

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, Tahran Büyükelçisi Muhammad Mudassir Tipu’yu geri çağırma kararı aldığını duyurdu. Yapılan açıklamada, şu anda ülkesinde bulunan İran’ın İslamabad Büyükelçisi Reza Amiri Moghadam’ın ise ülkeye dönmeyeceği belirtildi.

Guterres: “Siviller öldürülürken dünya seyirci kalıyor”
Guterres: “Siviller öldürülürken dünya seyirci kalıyor”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF), “Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan siviller öldürülürken, sakatlanırken, bombalanırken, evlerinden zorla çıkarılırken ve insani yardıma erişimleri engellenirken dünya seyirci kalıyor. Gazze'de derhal insani ateşkes sağlanması ve İsrailliler ile Filistinliler için iki devletli çözüme dayalı sürdürülebilir barışa yol açacak bir süreç çağrımı yineliyorum” dedi.

İran Dışişleri Bakanı: Yemen ve bölgedeki diğer ülkeler bizden emir almıyorlar

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’ın Yemen’de Husilere destek verdiği suçlamalarını reddederek, “Filistin halkını savunan Yemen ve bölgedeki diğer ülkeler kendi çıkarları doğrultusunda karar veriyorlar. Bizden herhangi bir emir almıyor” ifadelerini kullandı.

Hamas: "Almanya'nın İsrail'e mühimmat gönderme planı, savaşa ortak olmak anlamına geliyor"

Almanya'nın İsrail'e yaklaşık 10 bin adet tank mühimmatı gönderme planı tepki çekti. Hamas’tan Telegram üzerinden yapılan yazılı açıklamada, söz konusu planın Almanya’yı Filistin halkına karşı yürütülen savaşa “doğrudan bir ortak” haline getirdiği ifade edildi.

Ayrıca planın, "Nazi Siyonist (İsrail) hükümetinin” işlediği savaş suçlarının tüm siyasi ve ahlaki sorumluluğunu taşıdığı vurgulandı. Almanya’nın mühimmat gönderme planının kınandığı açıklamada, “Öyle görünüyor ki Almanya, insanlığa karşı işlediği günahlarla dolu tarihini yeniden çoğaltıyor ve yakın geçmişten alınan dersler bunlara engel olmuyor. Buradan halkımızın, kendisine yönelik saldırıya katılan, tüm tabuları çiğneyen bu cani düşmana koruma sağlayan hiç kimseyi unutmayacağını ve affetmeyeceğini beyan ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan Alman Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan haberde Alman hükümetinin, İsrail hükümetinin talebi üzerine ülkeye tank mühimmatı sevkiyatına izin verilmesine prensipte olumlu baktığı öne sürülmüştü.

Gazze'de can kaybı 24 bin 448'e yükseldi

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail'in saldırılarında son 24 saatte 163 kişinin hayatını kaybettiği, 350 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Çok sayıda yaralının hala enkaz altında ve yollarda olduğu, ambulans ve sivil savunma ekiplerinin yaralılara ulaşamadığı aktarıldı. Son verilerle birlikte İsrail'in saldırılarını başlattığı 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde hayatını kaybedenlerin sayısının 24 bin 448’e, yaralı sayısının ise 61 bin 504’e yükseldiği belirtildi.

İsrailli 2 binbaşı öldürüldü

IDF, Gazze'de iki binbaşı rütbeli askerinin öldürüldüğünü açıkladı. BM, İsrail ordusuna atıfta bulunarak, Gazze'ye kara harekâtının başlamasından bu yana 188 İsrail askerinin öldürüldüğünü ve 1135 askerin de yaralandığını bildirdi.

Irak, İran'ı BM Güvenlik Konseyi'ne şikayet etti

Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Irak'ın İran'ın “saldırganlığı” nedeniyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne şikâyette bulunduğu belirtildi. Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İran'ın saldırısının "Irak Cumhuriyeti'nin egemenliğinin açık bir ihlali olduğu, iyi komşuluk ve uluslararası hukuk ilkelerine güçlü bir şekilde aykırı olduğu ve bölgenin güvenliğini tehdit ettiği" belirtildi.

BM, Husilere Kızıldeniz'deki saldırıları durdurma çağrısında bulundu

BM, Husileri Kızıldeniz'deki gemilere yönelik saldırılara son verilmesini talep eden Güvenlik Konseyi kararını derhal uygulamaya çağırdı.

Pakistan'dan 'İran saldırısı' açıklaması

İran, Pakistan'da silahlı Ceyş el Adl grubunun üsleri olarak tanımladığı yerleri hedef alan saldırılar düzenledi. Pakistan, İran'ın 'tamamen kabul edilemez' saldırısında iki çocuğun öldüğünü açıkladı ve büyükelçisini çağırdı.


İran ordusuna bağlı haber ajansının aktardığına göre, Tahran yönetimi Ceyş el Adl örgütüyle bağlantılı iki üssü hedef aldığını açıkladı.


İran, bir gece öncesinde de Suriye ve Irak’ın kuzeyindeki bazı hedeflere yönelik saldırılar düzenlemişti.

Hamas ile İsrail Gazze'ye insani yardım girişi konusunda anlaşmaya vardı
Hamas ile İsrail Gazzeye insani yardım girişi konusunda anlaşmaya vardı

Katarlı yetkililer, İsrail ve Hamas arasında Gazze’ye daha fazla insani yardım sevk edilmesine yönelik yeni bir anlaşma sağlandığını bildirdi.


Katar ve Fransa'nın arabuluculuğunda varılan anlaşma uyarınca Hamas'ın elindeki esirlere ilaç verilecek.


Buna karşılık İsrail de Gazze'ye daha fazla temel insani malzeme girmesine izin verecek. Üç ayı aşkın süredir devam eden İsrail bombardımanının ardından bölgedeki koşullar oldukça kötü durumda.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!