Son dakika... G7 zirvesinde ikinci gün: Erdoğan özel davetli olarak katılıyor...İslam dünyasına Gazze çağrısı!

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Haziran 14, 2024 09:13

Dünyanın en büyük 7 ekonomisinden oluşan G7 ülkelerinin liderleri, bu yıl dönem başkanı İtalya'nın ev sahipliğinde Puglia bölgesindeki Borgo Egnazia'da bir araya geldi. Dün başlayan ve 3 gün sürecek zirveye özel davetli olarak katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya’da Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ve İtalya’da Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile görüşmesinde, İsrail’in Filistin topraklarında uyguladığı soykırım politikalarına İslam Dünyası’nın birlik içinde karşı koymasının önemli olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan temasları kapsamında ayrıca ABD Başkanı Joe Biden ile görüştü.

Haberin Devamı

Zirveye ABD, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere liderlerinin yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen katılıyor. İtalya'nın daveti üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı zirvede Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Arjantin, Brezilya, Hindistan, Ürdün, Kenya, Moritanya, Tunus'un devlet ve hükümet başkanları da yer alacak.

Zirveye özel davetle katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın temasları kapsamında bazı ülke lideriyle birebir görüşmeler yapması bekleniyor.

İLK GÜNE UKRAYNA DAMGA VURDU

3 günlük zirvenin ilk gününe, ABD ile Ukrayna arasındaki ikili güvenlik anlaşması ile birlikte dondurulmuş Rus varlıklarının Ukrayna'nın kullanımına sunulmasına ilişkin karar damga vurdu. G7 liderleri, Rusya'nın çoğunluğu Avrupa bankalarında bulunan dondurulmuş varlıklarından elde edilen faiz gelirlerinin teminat olarak kullanılması yoluyla Ukrayna'ya 50 milyar dolar kredi verilmesi yönünde anlaşma sağladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalya’dan ayrıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği İtalya’dan ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İtalya temasları sona erdi. G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Puglia bölgesine gelen Erdoğan Türkiye'ye hareket etti. Erdoğan’ı Brindisi Havalimanı’ndan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin Roma Büyükelçisi Ömer Gücük ve Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi Ufuk Ulutaş'ın yanı sıra Roma ve Vatikan büyükelçilik yetkilileri uğurladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra cumhurbaşkanlığı uçağında Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkan Yardımcısı Çağatay Özdemir de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brezilya Devlet Başkanı ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya’da Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Türkiye ve Brezilya ilişkileri, İsrail’in Gazze’de uyguladığı katliamlar ve onları durdurmak için yapılması gerekenler ile küresel gelişmeler ele alındı.

İSRAİL'E YÖNELİK BASKI VURGUSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail’in son dönemde iyice yalnızlaştığını zulmün sona erdirilmesi için İsrail’e yönelik baskının artırılarak devam ettirilmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, aile fotoğrafı çekimine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'da düzenlenen G7 Liderler Zirvesi kapsamında aile fotoğrafı çekimine katıldı.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirveye katılmak üzere geldiği Borgo Egnazia'da G7 Zirvesi'ne katılan ülke liderleriyle birlikte aile fotoğrafı çektirdi.


Erdoğan'ın fotoğraf çekimi sırasında ve sonrasında Papa Francis ile sohbet ettiği görüldü.

Papa'dan G7 zirvesinde yapay zeka uyarısı
Papadan G7 zirvesinde yapay zeka uyarısı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, G7 Zirvesi'ne katılan ilk Papa unvanını aldığı Afrika ve Akdeniz/Yapay Zeka ve Enerji Konulu G-7 Yüksek Düzeyli Oturumu'nda yaptığı konuşmada, liderlere yapay zeka teknolojisinin tehlikelerine ilişkin uyarılarda bulundu.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin ikinci gününde ev sahibi İtalya'nın davetiyle katıldığı Afrika ve Akdeniz/Yapay Zeka ve Enerji Konulu G-7 Yüksek Düzeyli Oturumunda konuşma yaptı. Oturuma katılarak G7 Zirvesi'ne katılan ilk Papa unvanını alan Papa Francis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu liderlere yapay zeka konusunda uyarı yaptı.

Yapay zeka teknolojisinin insanlığın yararına kullanılması konusunda liderlerin sorumluluğa sahip olduğunu söyleyen Papa Francis, “İnsanların kendileri ve yaşamları hakkında karar verme yetilerini ellerinden alarak onları makinelere bağımlı hale getirirsek, insanlığı umutsuz bir geleceğe mahkum etmiş oluruz” dedi.

Liderlere yapay zeka teknolojisi çalışmalarına yön verme ve insan onurunu muhafaza etme çağrısında bulunan Papa Francis, “Tam da burada, acilen siyasi eyleme ihtiyaç duyuyoruz” diye konuştu.

“Katil robotlar” için yasaklama kararı talep etti

Yapay zeka teknolojisini hem büyüleyici hem de dehşet verici olarak tanımlayan Papa Francis, bu teknolojinin “insan olarak kimliğimizi algılama biçimimizi” değiştirebileceği uyarısında bulundu. Yapay zekanın Batı kültürünün egemenliğini perçinleyebileceği ve insan onurunu yok edebileceğini söyleyen Papa Francis, liderlere “katil robotlar” olarak bilinen ölümcül otonom silahlar için acilen yasaklama kararı alınması çağrısında bulundu. Papa Francis, “Bir makine, asla bir insan hayatına son verme imkanına sahip olmamalı” diye konuştu.

Oturumda liderlere seslenen Papa Francis, “Yapay zekayı iyi bir şekilde kullanmak herkesin sorumluluğudur. Ancak bu iyi kullanımı mümkün ve verimli kılacak şartları oluşturmak, siyasetin vazifesidir” ifadelerini kullandı.

Biden, İtalya Başbakanı Meloni ile görüştü
Biden, İtalya Başbakanı Meloni ile görüştü

ABD Başkanı Joe Biden, G7 Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Puglia’da İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile bir araya geldi.

Puglia bölgesindeki Borgo Egnazia'da düzenlenen G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin 2. gününde Afrika ve Akdeniz/Yapay Zekâ ve Enerji Konulu G-7 Yüksek Düzeyli Oturumu’na katılan Joe Biden ardından İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile bir araya geldi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, iki lider arasındaki görüşmede güvenlik, ekonomik ve bölgesel konularda ABD-İtalya ortaklığının derinleştirildiği aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan G7 mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda "Bugün İtalya’da gerçekleştirilen G7 Liderler Zirvesi’nin insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Küresel sorunların ve bölgesel çatışmaların çözümünde G7 ülkelerinden daha adil, kapsayıcı ve gerçekçi bir yaklaşım beklediğimizi vurgulamak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Biden ile sohbet etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan  Biden ile sohbet etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan G7 zirvesi temasları kapsamında ABD başkanı Joe Biden ile sohbet etti.

G7 zirvesinden dikkat çeken kareler
G7 zirvesinden dikkat çeken kareler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G7 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere bulunduğu İtalya'nın Puglia bölgesindeki Borgo Egnezia'da Afrika ve Akdeniz-Yapay Zeka ve Enerji Konulu G7 Yüksek Düzeyli Oturumu'na katıldı.

Oturumda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sağında Ürdün Kralı II. Abdullah, solunda ABD Başkanı Joe Biden yer aldı. Erdoğan, oturum başlamadan önce Biden, Kral II. Abdullah, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile sohbet etti.

İşte dünyanın dakika dakika takip ettiği zirveden dikkat çeken kareler...Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya’da Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed Bin Zayed Al Nahyan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkileri, bölgesel ve küresel konular ele alındı.Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, İsrail’in Filistin topraklarında uyguladığı soykırım politikalarına İslam Dünyası’nın birlik içinde karşı koymasının önemli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazze’de acil ve kalıcı ateşkes sağlanmasının ve insani ihtiyaçlar için bölgeye gönderilen yardımların kolaylıkla Filistinlilere ulaştırılmasının birincil gündem başlığı olarak ele alınıp bunlar için çaba sarf etmek gerektiğini ifade etti.

Erdoğan, G7’de liderle ayaküstü sohbet etti
Erdoğan, G7’de liderle ayaküstü sohbet etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-7 Liderler Zirvesi'nde Afrika ve Akdeniz/Yapay Zeka ve Enerji Konulu Yüksek Düzeyli Oturum öncesinde liderle ayaküstü sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Meloni tarafından karşılandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan Meloni tarafından karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, oturum öncesi liderlerin karşılandığı alanda İtalya Başbakanı Giorgia Meloni tarafından karşılandı. Erdoğan, oturum sonrası bir dizi ikili görüşme de gerçekleştirerek, kültürel etkinlikler ile gayriresmi akşam yemeğine iştirak edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalya’da
Cumhurbaşkanı Erdoğan İtalya’da

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya temaslarını tamamlamasının ardından G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere İtalya’ya geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan uçak, TSİ 13.43'te İtalya Brindisi Havalimanı’na vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra zirvenin yapılacağı alana hareket etti. Afrika ve Akdeniz/Yapay Zekâ ve Enerji Konulu G-7 Yüksek Düzeyli Oturuma katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili görüşmeler de gerçekleştirecek.


G7'nin özel davetli misafiri Erdoğan! Liderlere Gazze için çağrıda bulunacak
G7nin özel davetli misafiri Erdoğan Liderlere Gazze için çağrıda bulunacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G7 Liderler Zirvesi'ne özel davetli olarak katılacak. İspanya'daki temaslarının ardından bugün G7 zirvesine katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında öncelikli olarak Gazze'ye yer vermesi bekleniyor. Zirvede Gazze'de kalıcı ateşkesin sağlanması adına Türkiye'nin yürüttüğü diplomasiyi ve yapılan insani yardımları anlatacak olan Erdoğan İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği katliama dikkat çekecek ve G7 liderlerine çağrıda bulunacak.

15 YIL SONRA KATILIYOR

15 yıl sonra G7 zirvesine katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın zirve sırasında ikili görüşmelerde de bulunması bekleniyor.

Biden'ın G7 zirvesindeki tuhaf hareketleri dikkat çekti

G7 Liderler zirvesinin ilk gününde en çok konuşulan konulardan biri, son dönemlerde akıl sağlığı ile ilgili endişelerle gündemde olan ABD Başkanı Joe Biden'ın tuhaf hareketleri oldu. Zirvenin açılışında diğer liderlerle beraber paraşüt gösterisini izleyen ABD başkanı liderlerin bulunduğu alandan farklı bir yöne yürüyerek bir süre boşluğa baktı. Biden'ın garip hareketlerini fark eden ev sahibi, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni hemen duruma müdahale etti ve diğer liderlerin yanına getirdi.

ABD ve Ukrayna, 10 yıllık güvenlik anlaşması imzaladı
ABD ve Ukrayna, 10 yıllık güvenlik anlaşması imzaladı

ABD Başkanı Joe Biden ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İtalya'da gerçekleştirilen G7 Zirvesi'nde on yıllık güvenlik anlaşması imzaladı. Biden ve Zelenskiy, anlaşmanın ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Biden, “Hedefimiz, Ukrayna'nın uzun vadeli güvenilir savunma ve caydırıcılık yeteneklerini güçlendirmek ve Ukrayna için kalıcı bir barışı tesis etmektir. Ukrayna, halihazırda ve gelecekteki saldırılara karşı kendini savunma yeteneği kazanmalı ve bu şekilde güvence altına alınmalıdır” dedi.

Biden, ABD ile Ukrayna arasındaki ikili güvenlik anlaşmasının, Ukrayna'ya G7 ülkeleri tarafından da desteklenen 50 milyar dolarlık kredi ve Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlardan oluşan üç yeni önlemin Rusya'ya karşı mücadelesinde Ukrayna için “daha güçlü bir temel” oluşturacağını söyledi. Biden, bu üç büyük adımın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e zamana oynayarak ve bekleyerek Batı ittifakını yıpratamayacağını ve bölemeyeceğini göstereceğini ifade etti. Biden, “Bu savaşta zafer kazanana kadar Ukrayna'nın yanında yer alacağız” dedi.

Zelenski ise anlaşmanın ABD'nin Ukrayna'nın bağımsızlığına olan desteğinin güvenilirliğini ortaya koyduğunu belirtti ve “Bugün gerçekten tarihi bir gün. Bağımsızlığımızdan bu yana ABD ile Ukrayna arasındaki en güçlü anlaşmaya imza attık” dedi.

İtalya'nın 2024 zirvesi için gündeminde neler var?
İtalyanın 2024 zirvesi için gündeminde neler var

2024 G7 zirvesi 13 - 15 Haziran tarihleri arasında İtalya'nın Apulia bölgesinde gerçekleştirilecek.

Bu, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni'nin Ekim 2022'de göreve gelmesinden bu yana ev sahipliği yaptığı ilk büyük uluslararası zirve olacak.

İtalya hükümeti, zirvenin Ukrayna ve Gazze'deki savaşlar, Afrika ve göç, finansal güvenlik ve yapay zeka (AI) konusunda uluslararası işbirliği gibi konulara odaklanmasını istediğini açıkladı.

G7 liderlerinden İran'a uyarı

G7 liderleri İran'ı nükleer zenginleştirme programını ilerletmemesi konusunda uyardı ve Tahran'ın Rusya'ya balistik füzeler devretmesi halinde yeni önlemleri uygulamaya hazır olacaklarını duyurdu.

G7 nedir?

G7 (Group of Seven), küresel ticarete ve uluslararası finans sistemine hakim ve "gelişmiş" olarak adlandırılan dünyanın en büyük yedi ekonomisinden oluşan bir örgüt.Bu yedi ülke Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşuyor.

1998'de G8'e katılan Rusya, 2014'te Kırım'ı ilhak etmesinden bu yana örgütte yer almıyor.Çin, büyük ekonomisine ve dünyanın en büyük ikinci nüfusuna sahip olmasına karşılık birliğin içerisinde hiç yer almadı. Bu, kişi başına düşen gelir seviyesi nispeten daha düşük olan Çin’in G7 üyeleri gibi gelişmiş bir ekonomi olarak görülmemesiyle alakalı.

Ancak her iki ülke de gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden oluşan G20 grubunda yer alıyor.Avrupa Birliği G7 üyesi değil. Ancak her yıl zirveye katılıyor. Yıl boyunca toplantılar düzenleyen G7 bakanları ve yetkilileri, küresel olaylarla ilgili ortak bildiriler yayımlıyor.2024 yılında G7 dönem başkanlığını İtalya üstleniyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!