Kuzey Kutbu'nda savaş hazırlığı

Kuzey Kutbunda savaş hazırlığı

Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerinden General Vladimir Şamanov, el değmemiş maden kaynaklarının bulunduğu Kuzey Kutbu'ndaki çıkarlarını korumak için gelecekteki olası savaşlara karşı hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

Savunma Bakanlığı Savaş Eğitimi Bölümü Başkanı Şamanov, Rus Krasnaya Zvezda (Kız Yıldız) dergisine yaptığı açıklamada, "Birkaç ülkenin Rusya'nın Kuzey Kutbundaki yer altı zenginliklerine göz koyması üzerine, biz de anında Kuzey Kutbuna gönderilebilecek güçlerimize savaş eğitimi vermeye başladık" diye konuştu.

Amerikalıların Alaska'da 12 günlük geniş çaplı bir tatbikat düzenlediğini belirten Şamanov, "Bu geniş çaplı tatbikata 120 uçak ve birkaç savaş gemisi de katılmıştı. Rusya Kuzey Kutbu yakınlarında böylesi bir askeri güç şovunu görmemezlikten gelemez" dedi.

Şamanov, Savunma Bakanlığı'nın Leningrad, Sibirya ve Uzak Doğu bölgesindeki olası profesyonel çatışmaya katılacak askeri birliklerin savaş eğitimine yönelik yaklaşımını radikal şekilde değiştireceğini belirterek, "Yabancı ordular tarafından uygulanan yöntemin aynısı olan bilgisayar simülasyonlu yeni savaş modelleri üzerinde, bakanlığımız bünyesinde oluşturulan iki uzman grup çalışıyor. Savunma Bakanlığı'ndan, eski tatbikat alanlarındaki bir bölgede tamamen bilgisayarlarla donatılmış üst düzeyde bir eğitim merkezi oluşturmasını isteyebiliriz" ifadesini kullandı.
Kuzey Kutbunda savaş hazırlığı


Rusya'ya ait 2 mini denizaltı, geçen yıl ağustos ayında 8 saatlik bir dalış sonunda Rusya'nın bölgesi olduğunu belirtmek amacıyla Kuzey Kutbu'nda denizin altına sembolik olarak Rus bayrağı dikmişti.

Rusya bölgenin kendisine ait olduğunu ilk olarak 2001 yılında iddia etmiş, ancak BM bu konuda Moskova'dan daha fazla delil sunmasını istemişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Donanmasının Kuzey Kutbu da dahil olmak üzere okyanuslardaki varlığını genişletme amacında olduğunu açıklamıştı.
Haberle ilgili daha fazlası: