GeriDünya Kuzey Koreli hackerlar 'insanları öldürebilir'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Koreli hackerlar 'insanları öldürebilir'

Kuzey Koreli hackerlar 'insanları öldürebilir'
refid:29141102 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Kuzey Kore'den kaçan bilgisayar mühendisi Profesör Kim Heung-Kwang BBC'ye yaptığı açıklamada, ülkede "6 bin askeri bilgisayar korsanı bulunduğunu, bu kişilerin şehirlerin altyapılarına önemli zarar verebileceğini ve hatta insanları öldürebileceğini" söyledi.

Kuzey Koreli hackerlar insanları öldürebilir

BBC'de yayımlanan Click programına konuşan Prof. Kim, uluslararası örgütlerden Kuzey Kore'nin siber saldırılarını engellemek için müdahalede bulunmalarını istedi.

BBC ekibiyle Güney Kore'de görüşen Prof. Kim, ülkenin askeri siber operasyonlarına dair gizli bilgilere sahip önemli kişilerle sürekli iletişim içinde olduğunu belirtti.

Prof. Kim, Kuzey Kore'nin ABD ve İsrail'e mal edilen "Stuxnet" gibi kendine özel bir siber saldırı programı hazırladığını öne sürdü.

Stuxnet ile İran'daki nükleer santrifüjler henüz kamuoyu tarafından bilinmiyorken vurulmuştu.

Kuzey Koreli hackerlar insanları öldürebilir

Geçen yıl Sony Pictures firmasının yapımcılığını üstlendiği ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a suikastı konu alan The Interview (Röportaj) filminin galası öncesi şirket siber saldırıya uğramıştı.

Kendilerini "Barışın Savunucuları" olarak tanımlayan kimliği belirsiz bir grup bilgisayar korsanı, gönderdikleri e-postalarla filmi vizyona sokmayı planlayan sinema salonlarını açıkça tehdit etmişti.

Ardından Sony yoğun siber saldırılara maruz kalmış ve şirketin bilgisayarlarından, aralarında çekimine başlanmamış film senaryoları dahil pek çok gizli belge sızdırılmıştı.

Kuzey Koreli hackerlar insanları öldürebilir

ABD Başkanı Barack Obama, filme yönelik tehditlerin Kuzey Kore'den geldiğine inandıklarını söylemişti.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI da soruşturması sonrası siber saldırılardan Kuzey Kore'yi sorumlu tutmuş, Kuzey Kore ise bu suçlamaları kabul etmemişti.

‘İNSANLARI ÖLDÜREBİLİR, ŞEHİRLERİ YOK EDEBİLİRLER’
Prof. Kim, yaklaşık 20 yıl boyunca Kuzey Kore'deki Kamheung Bilgisayar Teknolojileri Üniversitesi'nde ders verdi. Ardından 2004'te ülkeyi terk etti.

Kendisinin korsanlık teknikleri öğretmediğini kaydeden Prof., eski öğrencilerinin ülkenin meşhur bilgisayar korsanları birimi Bureau 121'de çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Çin dışında bir yerde çalışmalarını sürdürdüğü düşünülen Bureau 121, daha önce çeşitli siber saldırıların sorumlusu olarak gösterilmişti.

Saldırılarının çoğunun Güney Kore'deki elektrik üretim merkezi ve bankalar gibi sistemleri hedef aldığı belirtiliyor.

Bu yılın başlarında Güney Kore hükümeti ülkedeki hidro ve nükleer enerji santrallerine yapılan saldırılardan Kuzey Kore'yi sorumlu tutmuştu.

Kuzey Koreli hackerlar insanları öldürebilir

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle