GeriDünya Kuzey Kore'den devasa askeri geçit töreni, dünyanın 'en güçlü' silahı tanıtıldı...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kuzey Kore'den devasa askeri geçit töreni, dünyanın 'en güçlü' silahı tanıtıldı...

Kuzey Kore'den devasa askeri geçit töreni, dünyanın 'en güçlü' silahı tanıtıldı...

Dünya Kuzey Kore’den gelen haberle irkildi… Geçtiğimiz gün başkent Pyongyang’da gerçekleşen ve birçok yeni silahın tanıtıldığı devasa askerî geçit törenini değerlendiren uzmanlar, Kim Jong Un’un ülkesinin nükleer programını genişletme arzusunda olduğunu söyledi. Öte yandan yüzbinlerce asker ve sivilin katıldığı geçit töreninde koronavirüs salgınına karşı herhangi bir önlem alınmaması dikkatlerden kaçmadı.

Kuzey Kore Devlet Televizyonu, başkent Pyongyang’da düzenlenen askerî geçit törenine ait çarpıcı görüntüler yayınladı. Birçok uzman askerî geçit töreninin 4 yıl aradan sonra koronavirüs salgınına rağmen toplanan İşçi Partisi 8. Kongresi'nin ardından yapılmasını ‘ABD’nin yeni başkanına mesaj’ olarak değerlendirdi.

Kuzey Kore yönetiminin ABD’nin yeni başkanına mesaj vermek istediği askeri geçit töreninde, denizaltılardan atılan yeni balistik füzeler ve diğer birçok yeni askeri ekipman tanıtıldı.  Törende koronavirüs salgınına karşı hiçbir tedbir alınmaması dünya basınında geniş yer buldu.

Sekiz günün ardından salı günü sona eren İşçi Partisi 8. Kongresi'nde Kim Jong’un ülkesinin nükleer programı, koronavirüs salgınıyla mücadele, ekinleri yok eden doğal afetler ve ABD öncülüğündeki yaptırımlar konusunda açıklamalar yaptı.

Uzmanlar ekonomik sıkıntılar ve ABD ile nükleer silahlar konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un 9 yıllık iktidarının en zor günlerini yaşadığını söyledi.

Kuzey Kore Devlet Televizyonu, liderin başkent Pyongyang'daki Kim Il Sung Meydanı’da siyah kürk, şapka ve deri trençkot giyerek, binlerce asker ve sivili selamladığı görüntüleri paylaştı.

Devlet televizyonu tarafından paylaşılan görüntülerde görünen, denizaltılardan fırlatılan yeni geliştirilmiş balistik füzeler ve önceden test edilen füze sistemlerinin modifiye edilmiş versiyonları dünyada büyük yankı uyandırdı.

KUZEY KORE’NİN NÜKLEER GÜCÜ

Dünyada büyük yankı uyandıran askerî geçit töreninden önce Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ABD anakarasını hedefleyebilecek daha uzun menzilli kıtalararası balistik füzeler, yeni taktik nükleer silahlar, savaş başlıkları, nükleer enerjili denizaltılar, casus uydular ve hipersonik silahlar da dahil olmak üzere daha gelişmiş askeri teknolojileri geliştirmeyi amaçladıklarını açıkladı.

Uzmanlar Kuzeyin bu tür sistemler geliştirip geliştiremeyeceği konusunda şüpheli ancak ülkenin en az bir düzine nükleer savaş başlığına sahip olduğuna inanılıyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Kore İşçi Partisi 8. Kongresi'nde, geliştirilmekte olan yüksek teknolojili silah sistemlerinin listesini açıklayarak nükleer silah deposunu güçlendirme tehdidinde bulunmuştu.

Kuzey Kore lideri konuşmasında, ABD'nin Kuzey Kore'nin "ana düşmanı" olduğunu yinelemiş ve "ABD'de kim göreve gelirse, ülkenin temel yapısı ve düşmanca politikası asla değişmeyecek." demişti.
ABD ile yeni ilişkiler kurmanın, bu ülkenin düşmanca politikasını sürdürüp sürdürmemesine bağlı olduğunu ifade eden Kim, düşman güçler nükleer silahlarını kullanmayı düşünmedikçe, nükleer silah kullanmayacaklarını söylemişti.

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False