Kuzey Kore liderinin ağabeyi Malezya'da öldürüldü.

Kuzey Kore liderinin ağabeyi Malezyada öldürüldü.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un üvey ağabeyi Malezya'da havalimanında öldürüldü. Malezya parlamentosundan bir vekil ölen kişinin Kim Jong-nam olduğunu doğruladı.

Haberin Devamı

Yonhap ajansının adının açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde, Kim'in üvey ağabeyi Kim Jong-nam'ın, Malezya'da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. 

Merkezi Güney Kore'de bulunan Chosun TV kanalı ise kimliği belirlenemeyen iki kadın ajanın Malezya'daki bir havaalanında Kim Jong-nam'a zehirli iğneyle saldırı düzenlediğini ileri sürdü. Kadınların olay yerinden kaçtığı iddia edildi. Saldırganların Kuzey Kore ajanı olabileceği iddia etti.

BBC'ye konuşan Malezya milletvekili öldürülen kişinin Kim Jong-nam olduğunu doğruladı. Milletvekili Kim'in cesedinin otopsiye gönderildiğini bildirdi.

Kuzey Kore liderinin ağabeyi Malezyada öldürüldü.

Haberin Devamı

Kuzey Kore'nin eski lideri Kim Jong-il ile Güney Koreli oyuncu Sung Hae-rim'in evlilik dışı ilişkilerinden dünyala gelen Kim Jong-nam, herhangi bir resmi unvanı olmaksızın yurt dışında yaşıyordu.

Kim, amcası Jang Song-thaek Aralık 2013'te öldürülmesinin ardından ülkeden kaçmıştı. Kim Jong-nam 2011'de Macau'da bir suikasttan kurtulmuştu.

 

Haberle ilgili daha fazlası: