Küresel ısınma savaşçısı Al Gore, enerji müsrifi

Küresel ısınma savaşçısı Al Gore, enerji müsrifi

Küresel ısınmaya karşı başlattığı mücadele ile önceki gün belgesel film dalında bir Oscar ödülüne layık görülen eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore’un elektrik faturası, "söylemi ile eylemi arasında dağlar kadar fark" olduğunu ortaya koydu. Al Gore’un bir ayda tükettiği elektrik, normal bir Amerikalının bir yılda tükettiğinden fazla.

ESKİ ABD başkan Yardımcısı Al Gore’un 20 odalı, 8 banyolu malikhanesinde bir ay içinde tükettiği elektrik, ortalama bir Amerikan ailesinin bir yılda tükettiğinden çok daha fazla. Al Gore, Oscar alan "An Inconvenient Truth" (Uygunsuz Gerçek) adlı filminde herkesi elektrik tüketiminde tasarruf yapmaya çağırıyor.

Tennessee Politika Araştırmaları Merkezi, Nashville’nin lüks Belle Meade bölgesinde yaşayan Gore’un yılda 221 bin kilovat/saat (kw/h) elektrik tükettiğini, buna karşılık ortalama bir Amerikan ailesinin 10 bin 656 kw/h elektrik tükettiğini bildirdi. Buna göre Al Gore ve ailesi, 20 odalı ve 8 banyolu evlerinde, ulusal ortalamanın "yirmi misli" elektrik tüketimi gerçekleştiryor.

Gore malikhanesinde sadece geçen ağustos ayında 10 bin 556 kw/h elektrik tüketildiği belirtildi. Oscar ödüllü belgeselin gösterime girmesinden bu yana ise Gore’un aylık elektrik tüketiminin 16 bin 200 kw/h’den 18400 kw/h’ye çıktığı kaydedildi. Araştırma merkezinin başkanı Drew Johnson, "Küresel ısınmaya karşı hareketin sözcüsü olarak Al Gore, sadece konuşmakla kalmamalı bunu eylemine de yansıtmalıdır" dedi. Al Gore’un geçen yılki doğal gaz faturasının da 30 bin dolar olduğu ifade edildi.
Haberle ilgili daha fazlası: