Kübalı Elian krizi hala çözülemedi

ABD Dışişleri Bakanlığı’dan bir yetkili, Elian’ın büyükannelerinin vize aldıklarını doğrulayarak, kendilerini almak üzere Ulusal Kiliseler Konseyi’nin kiraladığı özel bir uçağın Havana’ya gittiğini söyledi.

Vizelerin, ABD ile görüşmeleri yürüten Küba Ulusal Meclisi ve Komünist Partisi Başkanı Ricardo Alarcon’un bürosundan yapılan talep üzerine verildiği ifade edildi.

Bu arada, New York’taki Ulusal Kiliseler Konseyi’nin eski Genel Sekreteri Joan Brown Campbell’i taşıyan uçağın, Havana’ya geldiği belirtildi.

Ancak, Havana Uluslararası Havaalanı yetkilileri gazetecilere yaptıkları açıklamada, havaalanında beş saatten fazla bekleyen uçağın, Campbell’i geride bırakarak Küba’dan ayrıldığını söylediler.

Elian’ın büyükannelerini ABD’ye götürmeye ikna edeceğine inanan Campell, Küba’ya bu ay başında yaptığı ziyarette, Elian’ın babası Juan Miguel Gonzalez ile Quintana ve Rodriguez’in yanı sıra diğer aile üyeleriyle görüşmüştü.

Bu arada Elian’ın büyükanneleri, vize almalarına rağmen ABD’ye gitmeyeceklerini söylediler.

Quintana, torunu Elian’ı beraberinde Küba’ya getireceği konusunda emin olana kadar ABD’ye gitmeyeceğini söylerken, Rodriguez de, gazetecilerin ABD’e gidip gitmeyeceği yolundaki sorusuna „hayır“ yanıtını verdi.

Elian, annesi ve üvey babasının da içinde bulunduğu Kübalı mültecileri taşıyan teknenin ABD’ye giderken batmasıyla, Florida kıyılarında Amerikan Sahil Güvenlik yetkilileri tarafından bulunmuştu.

Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, iadesini istediği Elian’ı „halk kahramanı“ ilan ederek, ABD’yi „adam kaçırmakla“ suçlamıştı.

Haberle ilgili daha fazlası: