Kremlin: Hava sahası ihlali olmadığını düşünüyoruz

Kremlin: Hava sahası ihlali olmadığını düşünüyoruz

Rus savaş uçağının Cuma günü Türk hava sahasını ihlal etmesiyle ilgili 48 saat boyunca sessiz kalan Kremlin Sarayı, ilk siyasi açıklamayı yaparak “İhlal olmadığını düşünüyoruz” beyanında bulundu.

Haberin Devamı

Kremlin Sarayı adına açıklamayı Putin’in basın danışmanı Dimitri Peskov yaptı. Rus savaş uçağının geçtiğimiz Cuma günü Türkiye hava sahasını ihlal edip etmediği sorulduğunda Peskov, “Kremlin Sarayı konuyla ilgili olarak bizim Savunma Bakanlığımızın görüşlerini esas alıyor. Rusya Savunma Bakanlığı ise bildiğiniz üzere böyle bir hava sahası ihlali yaşanmadığını duyurmuştu” dedi.

“PUTİN, ERDOĞAN’IN GÖRÜŞMEK İSTEDİĞİNİ BİLİYOR”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın danışmanı Dmitriy Peskov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Görüşmemiz gerek” çağrısından Rusya liderinin haberi olduğunu açıkladı.

Peskov, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile görüşme talebi kendisine iletildi mi?” sorusuna ise, “Elbette. Türk tarafının dile getirdi talep Devlet Başkanı’na rapor edildi” yanıtını verdi.

Ancak Peskov, Putin’in bu davete ne yanıt vereceği konusunda açıklama yapmadı.

Haberin Devamı

RUSYA: BİZE BELGE İLETİLMEDİ
Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın ve Enformasyon Dairesi'nden yapılan açıklamada, hava sahası ihlaliyle ilgili Türkiye'nin, "Ankara’daki Rus büyükelçiliği vasıtasıyla Moskova'ya herhangi somut kanıt belgesi iletmediği" öne sürüldü.

Açıklamada, "Konuyla ilgili Ankara tarafından yapılan son beyanları diplomatik bir dille ifade etmemiz gerekirse, gerçekleri yansıtmayan açıklamalar olarak tarif etmemiz mümkün” denildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ihlalle ilgili açıklamasında, "Sınır ihlali İspanya'daki NATO izleme istasyonu tarafından da tespit edildi. Bilgiler Rusya ile de paylaşıldı" demişti.

 

 

Haberle ilgili daha fazlası: