GeriDünya Kraliçe panik odası yaptırıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kraliçe panik odası yaptırıyor

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, El Kaide'nin muhtemel bir terör saldırısında sığınmak için, Windsor Şatosu ve Buckingham Sarayı'nda vergi mükelleflerinin cebinden 1 milyon sterline mal olacak, her şeye dayanıklı duvarlarla çevrilmiş birer ‘‘panik odası’’ yaptırıyor.

The Sunday Times gazetesinin haberine göre, panik odalarının duvarları yaklaşık 10 santim kalınlığında çelikten olacak ve Kraliyet ailesi üyelerini her türlü zehirli gaz saldırısı, bomba ve benzeri suikast girişimlerine karşı koruyacak. Bu odalarda, dışardan her türlü müdahaleye karşı korunmaya alınmış bir iletişim sistemi bulunacak. Ayrıca içerdekilerin rahatça yatıp kalkabilecekleri, banyo yapabilecekleri şartlar oluşturulacak. Kraliyet üyelerinin bu odalarda bulundukları sürede beslenmeleri için gerekli malzeme de depolanacak.

Yüksek güvenlikli sığınma odalarının tavan ve duvarları kurşun geçirmez olacak, yangına karşı dayanıklı malzemeden yapılacak ve karbon filtresiyle donatılacak. Bu duvarlar hafif bir uçağın doğrudan çarpmasına bile dayanabilecek.

Bir odanın maliyetinin 500-600 bin sterlin civarında olması beklenirken Prens Charles'ın anneannesinden kendisine miras kalan ve restore ettirmekte olduğu ‘‘Clerance House’’a da bunlardan bir tane yaptırmayı planladığı öne sürüldü.

Annesi korkmamıştı

İNGİLTERE Kraliçesi Elizabeth'in geçen yıl 101 yaşında ölen annesi Elizabeth, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar Londra'yı bombalarken Buckingham Sarayı'nda kalmış ve gözüpekliğiyle efsaneleşmişti. İşte annesi bu kadar cesur davrandığı halde Kraliçe'nin panik odası yaptırması yadırgandı. 1940 yılında Alman uçakları yıldırım harekatıyla Londra'da taş üstünde taş bırakmazken Ana Kraliçe, yani o günlerin kraliçesi Elizabeth, kocası Kral 6'ncı George'u başkentte kalmaya ikna etmişti. Kraliyet çifti, Buckingham Sarayı'ndayken tepelerine bombalar yağıyordu. Saray hasar gördü ve Kraliçe Elizabeth, şu meşhur sözünü söyledi: ‘‘İyi ki bizi de bombaladılar, böylelikle East End'dekilerin yüzüne bakabilirim artık.’’

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False