GeriDünya Kongo Devlet Başkanı öldürüldü mü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kongo Devlet Başkanı öldürüldü mü?

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Devlet Başkanı Laurent Kabila’nın, bir darbe girişimi sırasında öldürüldüğü iddia edildi.

Uganda gizli servisinden üst düzey bir yetkili, Reuters’e yaptığı açıklamada, "O öldü. O, bugün erken saatlerde kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü. Onun öldüğünden yüzde 101 eminim" dedi. Yetkili Kabila’nın öldürüldüğü bilgisini, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’daki gizli servis kaynaklarından aldığını belirterek Kinşasa’da kontrolün kimin elinde olduğunu bilmediğini söyledi.

Bölgede bulunan diğer gizli servis kaynakları tarafından da bildirilen olayla ilgili olarak, Belçika Dışişleri Bakanlığı, Kabila’nın sarayı civarından silah sesleri geldiğini açıklamıştı.

Sokağa çıkma yasağı emrini kim verdi

Öte yandan Kongo Demokratik Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Gaetan Kakudji, Devlet Başkanı Laurent Kabila’nın, gece sokağa çıkma yasağını bizzat kendisinin verdiğini söyledi.

Başkent Kinşasa’daki darbe girişimi sırasında Kabila’nın vurulduğu ve muhtemelen öldüğü yolundaki haberlere ilişkin yorumda bulunmayan Kakudji, emrin Kabila tarafından verildiği açıklamasıyla, Kabila’nın öldüğü söylentilerini üstü kapalı olarak yalanladı.

Kakudji, "Kinşasa kentinin güvenliğini sağlamak amacıyla Devlet Başkanı Laurent Kabila, başkentteki bütün askeri birliklerin alarm durumuna geçmesi talimatını verdi" dedi.

Ağır Yaralı mı

Devlet Başkanlığı’na yakın bir yetkili ise, "Kabila, biri sırtından diğeri bacağından olmak üzere iki kurşun yarası aldı. O ağır yaralandı ve helikopterle hastaneye götürüldü" dedi.

Laurent Kabila, eski müttefikleri Ruanda ve Uganda’nın desteklediği isyancılara karşı 1998’den bu yana mücadele veriyor. Kabila’nın ordusunu Angola, Namibya ve Zimbabve hükümütleri destekliyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False