Komşuda gösteriler yayılıyor... Başbakanın kaldığı otele girmeye çalıştılar

Komşuda gösteriler yayılıyor... Başbakanın kaldığı otele girmeye çalıştılar

Irak'ın en güneyindeki petrol zengini Basra'da, hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri yüzünden başlayan gösteriler, başkent Bağdat ve ülkenin güneyinde yer alan diğer kentlere de yayıldı. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, göstericiler Basra'da Irak Başbakanı Haydar el-İbadi'nin kaldığı otelin önüne gelerek, içeri girmeye çalıştı. 

Haberin Devamı

Gösteriler Basra'nın yanı sıra Necef, Meysan ve Nasiriyye kentlerinde de yapıldı. Yüzlerce gösterici, bu kentlerdeki valilik binası önünde toplandı. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, bir grup gösterici Necef Valiliğini basarak içeri girdi. 

Göstericiler, elektrik ve diğer temel hizmetlerin sunulamamasından şikayet ederek, yerel yetkilileri istifaya çağırıyor. 

Başbakan İbadi, Brüksel'deki NATO zirvesi dönüşü Basra'ya giderek, oradaki güvenlik yetkilileriyle bir araya geldi. 

BİR KİŞİ ÖLDÜ
Gösteriler kapsamında Meysan kentinde güvenlik güçlerince açılan ateş sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Meysan kentindeki gösterilere güvenlik güçleri müdahale etti. Güvenlik güçlerince açılan ateş sonucu bir gösterici hayatını kaybetti. 

Irak’ın güneyindeki Meysan kentinde göstericiler, Dava Partisi’nin yanı sıra Ammar el-Hekim’in Ulusal Hikmet Akımı (parti) ve İran destekli Bedir Örgütü ile Yüksek İslami Konseyi (Şii) Partisi’nin binalarını basarak, ateşe verdi. 

Haberin Devamı

Necef’te devam eden gösteriler sırasında sokağa dökülen vatandaşlar da Necef Havalimanı'nı basarak içeri girdi. 

Zikar kentindeki göstericiler, eylemleri sırasında "İran, seni artık istemiyoruz" sloganları attı. 

GÖSTERİLER BAŞKENTE SIÇRADI 
Irak'ın güneyinde hizmet yoksunluğu ve elektrik kesintileri nedeniyle devam eden halk gösterileri, başkent Bağdat'a sıçradı.

Bağdat'ın batısındaki Şiilerin yoğunlukta yaşadığı eş-Şule bölgesinde de vatandaşlar sokağa dökülerek hükümet karşıtı gösteri düzenledi. Göstericiler, ana cadde üzerinde toplanarak yetkilileri istifaya çağırdı. 

Bazı kişiler, güvenlik güçlerinin olay yerine gelmesi sırasında araba tekerlekleri yakmaya başladı. 

Gösterilerin Bağdat'ın diğer bölgelerine de yayılmasından endişe ediliyor. 

BAŞBAKAN İBADİ'DEN BASRA AÇIKLAMASI 
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ise Basra’da yaptığı açıklamada, “Basra halkı, gösterileri Basra’nın çıkarı için yapıyor. Bundan en ufak şüphemiz yok." ifadelerini kullandı. 

SADR'DAN GÖSTERİCİLERE ZARAR VERİLMEMESİ ÇAĞRISI 
Ülkede 12 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde birinci çıkan Mukteda es-Sadr da gösterilere dair açıklama yaptı. 

Sadr, açıklamasında, göstericilere zarar verilmemesi çağrısında bulunurken, göstericilerin de kamu mallarına zarar vermemesini istedi. 

Haberin Devamı

SİSTANİ'DEN GÖSTERİLERE DESTEK 
Öte yandan Şiilerin Necef’teki dini mercisi Ayetullah Ali es-Sistani de gösterilere destek verdi. 

Sistani’nin Kerbela’daki temsilcisi Şeyh Abulmehdi Kerbelayi, yaptığı yazılı açıklamada, ülkenin güneyindeki gösterilere destek verdiklerini duyurdu. 

Temsilci Kerbelayi, açıklamada "göstericilerin taleplerinin yerine getirilmesi" gerektiğini belirtti. 

Basra sakinleri yıllardır bölgelerinde faaliyet gösteren petrol şirketlerinde yabancıların değil kendilerinin istihdam edilmesini talep ediyor. Basralılar ayrıca hava sıcaklıklarının 50 dereceyi aştığı bu günlerde sık sık yaşanan elektrik kesintilerinden de şikayet ediyor.

Haberin Devamı

Gelirinin büyük kısmını petrolden elde eden Irak'ta ihraç edilen ham petrolün yaklaşık yüzde 80'i Basra'daki petrol kuyularından çıkarılıyor. Basra, ayrıca Irak'ın tek liman kenti özelliğine sahip.

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (13.07.2018-2)İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..
Haberle ilgili daha fazlası: