GeriDünya KKTC'de yeni cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC'de yeni cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu

KKTC'de yeni cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu
refid:28844959 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

KKTC dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, aynı göreve ikinci kez aday olan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yerine değişim sloganıyla yola çıkan sol çizgideki Mustafa Akıncı’yı tercih etti.

KIBRIS Türk halkı, dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda, aynı göreve ikinci kez aday olan Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yerine değişim sloganıyla yola çıkan Mustafa Akıncı’yı tercih etti. Ada’da sol siyasetin adayı Akıncı, oyların yüzde 60.4’ünü alarak, yüzde 39.5’da kalan rakibi Eroğlu’na fark attı ve 5 yıllığına yeni cumhurbaşkanlığı seçildi.

KATILIM ORANI DÜŞÜK

79 bin seçmenin bulunduğu KKTC’de katılım oranı geçen hafta yapılan ilk tur seçimlerindeki gibi beklentilerin altında kaldı. Seçmenlerin yüzde 64’ü sandık başına gitti. Geçen hafta yapılan ilk tur seçimlerinde yüzde 28 ile Eroğlu’nun bir puan gerisinden gelen Akıncı, ikinci tur seçimlerde tüm sol partilerin desteğini arkasına alarak sandıktan birinci çıktı. Rum lider Nikos Anastasiadis, Derviş Eroğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Akıncı’yı tebrik etti.

ÇÖZÜM VE DEĞİŞİM

Akıncı, ‘değişim ve Kıbrıs sorununda çözüm’ sloganlarını kullanarak seçimleri kazandı. Özellikle gençlerin oylarını alan Akıncı, Kıbrıs sorununun sağ siyasetten farklı olarak, insan hakları temelinde çözülmesini hedefliyor. Akıncı, Türkiye ile anavatan-yavruvatan ilişkisinin değişmesini ve iki kardeş ülke ilişkisine dönmesini savunuyor.

YOĞUN MESAİ BEKLİYOR

Akıncı’yı yoğun bir Kıbrıs müzakereleri mesaisi bekliyor. Yemin töreninin ardından göreve gelir gelmez, Anastasiadis’le 6 aydır askıda bulunan müzakerelerine başlayacak. Müzakereler öncesinde ise, cumhurbaşkanlığında heyetler yeniden belirlenecek. Akıncı, geçen hafta desteğini aldığı iktidarın büyük ortağı solcu Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin kadrolarını da müzakere heyetinde kullanacağını açıklamıştı.

KKTCde yeni cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı oldu

Türkiye’ye diklenmeden dik olacağım

Mustafa Akıncı, zafer konuşmasında Ankara’ya diklenmeden ancak dik ve haysiyetli bir ilişki modeli kurmaya çalışacağını söyledi. Kendisine, ‘Rumcu, Fethullahcı, Türk düşmanı’ gibi saldırılar yapıldığını ifaden eden Akıncı, “Beni seçerseniz, Türkiye ile kavga edecek, maaşlar bile ödenmeyecek dediler. Türkiye kökenlileri gemilere doldurup gönderecek dediler. Gerçekleri anlattığım zaman herkes güldü” diye konuştu. 1974’ten bu yana kapalı tutulan Maraş kentinin yerleşime açılması için Rumlarla görüşeceğini söyledi. Akıncı daha önce Anastasiadis’e çağrıda bulunarak, çözümün geciktiğini ve neslin değişmesi halinde ilerde daha zor olacağını söylemişti.

ODTÜ’lü mimar solcu politikacı

68 yaşındaki Mustafa Akıncı, ODTÜ mimarlık mezunu. 1976 yılında 28 yaşındayken Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı’na seçilerek 3 dönem üst üste 14 yıl bu görevde kaldı. Belediye başkanlığı döneminde hazırladığı projeler çok sayıda uluslararası mimarlık ödülü aldı ve Kıbrıs Türk halkının hafızasında başarılı başkan olarak kaldı. Siyasi hayatında, solcu Toplumlu Kurtuluş Partisi’nin (TKP) uzun yıllar başkanlığını yürüttü, başbakan yardımcılığı görevinde de bulundu. 2003 yılındaki Annan planına kurduğu Barış ve Demokrasi Hareketi’yle tam destek verdi. Planın Rumlar tarafından reddedilmesi ve girdiği seçimlerde de beklediği oranda oy alamayınca siyasete ara verdi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle