GeriDünya KKTC'de Mücahitler BRT'yi ziyaret etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KKTC'de Mücahitler BRT'yi ziyaret etti

"Duvarımız" adlı belgeselin yayımlanmasından dolayı eleştiri alan Bayrak Radyo Televizyon (BRT) kurumunun Genel Müdürü Hüseyin Gürşan, "istifa etmeyi düşünmediğini" söyledi.

Belgesele tepki gösteren Kıbrıs Türk Mücahitler Derneğinin (KTMD) Başkanı Vural Türkmen başkanlığındaki bir heyet, BRT Müdürü Gürşan'ı ziyaret etti.

KTMD, Gürşan'ın, halktan özür dileyerek, istifa etmesini istedi.

Türkmen ziyarette ayrıca, haber jeneriğinde bulunan Türk ve KKTC bayraklarının kaldırılmasına da tepki göstererek, bayrakların yeniden ekranlarda yer almasını talep etti. Türkmen, daha sonra, dernek yönetim kurulunun Gürşan'ın istifa etmesinin talep edildiği kararı okudu.

BRT Müdürü Gürşan ise “istifa etmeyi düşünmediğini” belirtti.

Gürşan, belgeselin dünyada değişik festivallerde yayınlandığını ve Abdi İpekçi Barış ve Dostluk ödülünü kazandığını anımsatarak, Güney Kıbrıs'ın söz konusu belgeseli henüz yayınlama cesareti göstermediğini ifade etti.

GÜRŞAN'IN AÇIKLAMASI

Gürşan, “Biz geldiğimiz günden beri Kıbrıs Türk toplumunun yaşadığı sıkıntıları bilen insanlar olarak Kıbrıs sorununun geldiği aşamada, yaşayacaklarımızın daha güzel olmasını sağlamak amacıyla kurumda bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Gürşan, bu konunun kamuoyunda değişik isimlerce yanlış anlaşılmasının doğru olmadığını ifade ederek, dünyanın herhangi bir televizyonunda, herhangi bir haber jeneriğinin bayrakla başlamadığına ve bayrağa olan saygının, jenerikte yer alıp almaması ile bağdaştırılmasının ise tamamen yanlış olduğunu kaydetti.

Bayraklar konusunu, yönetim kurulu ile tekrar görüşeceğini belirten Gürşan, ”Anavatanımızdır diyoruz, Türkiye'de TRT'nin veya dünyanın herhangi bir televizyon kanalının haber jeneriği bayrakla başlamıyor, bayrağa duyulan saygı haber jeneriğinde olması ile ilgili değildir. Bayrağın birkaç saniye görünmesi tanıtım anlamına gelmez” dedi.

Gürşan, “Duvarımız” belgeselinin yayınlanması konusunda ise “filmin yayınlanmasındaki temel amacın, Kıbrıs sorununun ve gelinen noktada Kıbrıs'ın yaşadığı tüm sıkıntıların, EOKA'nın kuruluşu ile başlayarak yoğunlaştığını ve o dönemde yaşanan sıkıntılardan belli insanların rahatsız olduğunu göstermek olduğunu” ifade etti.

Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı bir Rumun ağzından çıkan bir cümlenin, Kıbrıslı Türklerin söylediği bir cümleymiş gibi algılanmasının yanlış olduğunu dile getiren Gürşan, belgeselin, dünyada değişik festivallerde yayınlandığını ve Abdi İpekçi Barış ve Dostluk ödülünü kazandığını kaydetti.

Hüseyin Gürşan, belgeselin Rum yanlısı olarak nitelendirilmesi konusunda ise şöyle konuştu:

“Kıbrıslı Rumlar daha bu filmi gösterme cesaretinde bulunmadılar, dolayısıyla bizim böyle bir filmi yayınlarken amacımız belgeselde geçen bir cümle ile ne Türk Mukavemet Teşkilatı'na (TMT) yapılan eleştirileri sahiplenmek, ne de Türk askerine 'işgalci' deyen düşünceyi sahiplenmektir. Sadece, böyle düşünenler de vardır. Kıbrıslı Rumlar, bunu bu şekilde görüyorlar, oradaki altyazıların tümünün Türkçe olmasındaki amaç da herkesin anlaması içindir. Rum tarafında gösterilecekse Rumca altyazılı gösterilecektir. Rum tarafında Rumca altyazılı gösterilmesi için de çaba sarf etmek isterim.”

Kıbrıs'taki çözümsüzlüğün Kıbrıslı Türklerin dünyadan izole yaşamasına neden olduğuna işaret eden Gürşan, “Dolayısıyla bu ülkede yaşadığımız acıların tümünü görüp, yaşayıp bundan sonra aynı sıkıntıları yaşamamak için bunu herkesin bilmesi gerektiğini düşündüğümüz için filmi yayınladık” dedi.

Kurumun, bütün toplumsal kuruluşların önerdiği düşünceleri kamuoyuna duyurmaya çalıştığını belirten Gürşan, bu noktada Türk askerine hakaret etmek veya Türk bayrağına saygısızlık etmek düşüncesini de kabul etmenin mümkün olmadığını vurguladı.

“İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNMÜYORUM”

Gürşan, istifasının istenmesine karşılık olarak da “Bizde Rum taraftarı olarak gösterilen bir filmin, Güney'de hiç gösterilmemiş olması ve bu filmi yapan Kıbrıslı Rumlardan biri olan Panikos Hrisantu'nun son yaptığı EOKA ile ilgili Akamas adlı filmin Güneyde yayından kaldırılıyor olması, bizim yaptığımızın ülkedeki demokrasinin biraz daha geliştiğini gösterecek kadar doğru olduğunu düşünüyorum. İstifa etmeyi de düşünmüyorum” dedi.

Ülkede, daha demokratik bir ortamda yaşanması için çabalarını sürdüreceğini dile getiren Gürşan, “Bu konudaki hassasiyetinizi anlıyorum. TMT hepimizin yıllarca anne babalarımızın yaptığı işlerle olmuştur, ne TMT'yi eleştiren, ne de Türk askerine işgalci diyen bir zihniyeti destekliyoruz. Bunu, defalarca da söyledim, böyle bir düşünceye kapılmış olmanızı da hayretle karşıladığımı belirtiyorum” diye konuştu.

Filmin yanlış anlaşıldığını belirten, Gürşan şöyle devam etti:

“Tepkileri anlıyorum, film yanlış anlaşılmıştır, filmde geçen belli kelimeler ve cümlelerin kullanılarak siyaset yapılması yanlıştır, filmin özelliği gözden kaçırılmasın. Biz yaşananların, çocuklarımız tarafından tekrar yaşanmasını engellemek, herkesin bu konuları bilmesini, geçmişte yapılan hataları da görmesini istiyoruz. Umarız ki bir daha bu ülkede bir damla kan akmaz ve mücahitlerimiz de verdikleri mücadelede geldikleri bu noktadan memnun olarak yaşamlarını sürdürmeye devam ederler.”

MÜCAHİTLER DERNEĞİ'NİN AÇIKLAMASI

KTMD Başkanı Vural Türkmen, BRT Müdürü Gürşan'ı ziyareti sırasında sunduğu yazılı metni, daha sonra basına da açıkladı.

Söz konusu metinde, BRT kurumunun haber jeneriğinde yer alan bayrakların silindiği, bunun anlamının anlaşılamadığı belirtilerek, “bu yanlışlığın giderilerek derhal bayrakların yerlerine konulması” istenildi.

Metinde, bayrak olayının ardından, geçen perşembe akşamı da “Duvarımız” isimli “uzun soluklu” belgeselin BRT'de yayına konulduğu, burada da ”Türkiye'nin 'işgalci', Türk askerinin 'tecavüzcü', TMT'nin de 'ırz düşmanı' olarak tanıtıldığı” kaydedilerek, “olayı en şiddetli duygularımızla kınarız” denildi.

Metinde, “Rumların Kıbrıs Türküne yaptıklarını ört bas eden ve ulusal mücadeleyi küçülten bu çarpık yayını vizyona koymasından dolayı” Gürşan'ın, halktan özür dileyerek istifa etmesi ve BRT'yi, “ulusal davayı savunmayı kalben benimsemiş olanlara bırakması” istendi.

Bu arada Kıbrıs Türk Platformu “Duvarımız” isimli belgeselin BRT'de yayınlanması nedeniyle 9 Nisan Pazartesi günü kurum binası önünde eylem yapacağını açıkladı.

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle