KKTC'de iki gazeteciye hapis

KKTC'de Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ile Türkiye'nin Kıbrıs politikası aleyhine yayın yapan 'Afrika' adlı gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Şener Levent ile köşe yazarlarından Memduh Ener, 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ener'in 29 Temmuz 1999'da kaleme aldığı 'Bir Numaralı Vatan Haini Kim' yazısı aleyhine bir yıl önce açılan dava sonuçlandı. Mahkeme Ener ve Şener'in Denktaş'a karşı 'neşren hakaret suçu' işlediğine hükmetti. İki gazeteci, ülkenin tek hapishanesi olan Lefkoşa Merkezi Cezaevi'ne gönderildi. Şener Levent ve gazetenin bazı yazarları iki yıl önce casusluk iddiasıyla yargılanmışlar ancak beraat etmişlerdi. Adını 'Avrupa'dan 'Afrika'ya çeviren gazete aleyhine Denktaş ve askeri makamlar tarafından açılmış yüzlerce dava bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, mahkeme kararını şöyle yorumladı: 'Gerekli ve kaçınılmaz bir icraat. Memleket başıbozukların elinde değil. Karar, kalemini silah olarak kullanan gazetecilerin varlığını teyit etmesi bakımından üzücü. Mahkeme kararı, yasa tanımayan, insan haysiyet ve şerefini hiçe sayan, kişileri, makamları, askerimizi, Türkiye'mizi gece-gündüz kötüleyen kalemlerin bulunduğunu gösterdiği için üzücü'dedi.
Haberle ilgili daha fazlası: