Kırım Tatarlarının durumu Avrupa Konseyi’ne taşınıyor

Güncelleme Tarihi:

Kırım Tatarlarının durumu Avrupa Konseyi’ne taşınıyor
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 05, 2014 01:22

Türkiye, referandum sonucu artık Rusya’ya bağlı özerk bölge haline gelen Kırım Tatarlarının durumunu salı günü Avrupa Konseyi’ne (AK) taşıyacak.

Haberin Devamı

Dönem başkanı Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapılacak Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanları toplantısına katılacak olan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasından sonra Tatarların karşılaştıkları zorluk ve sıkıntıları bir dosya halinde AK’ye sunacak.

Bu kapsamda Rusya’nın Kırım’a girişine izin vermediği Kırım Tatarlarının lideri ve Kırım Tatar Meclisi eski Başkanı M. Cemil Kırımoğlu’nun durumu da görüşülecek. Rusya’nın da Avrupa Konseyi üyesi olması nedeniyle Davutoğlu’nun Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’la başta Tatarların sorunu olmak üzere Rusya ile Ukrayna arasındaki krizle ilgili ayrıntılı bir görüşme yapması bekleniyor.

Rusya makamları Kırım’a girişine izin vermeyince Kırımoğlu Kiev’e dönmek zorunda kalmıştı.

Kırımoğlu, sorunun çözümü için Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla arayacağını söylese de, Başbakanlık ve Dışişleri kaynakları şu an için bir görüşmenin söz konusu olmadığını belirttiler.

Kırım Tatarlarının durumu Avrupa Konseyi’ne taşınıyor
PUTİN’İ ARAYIP SORUNU ÇÖZECEK

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!