GeriDünya Kilit 11’inci madde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kilit 11’inci madde

Refah Partisi Avrupa İnsan hakları Komisyonuna şikayetini, Türkiye'nin 1987'de kendi vatandaşlarına tanıdığı ‘‘bireysel başvuru hakkı’’ çerçevesinde yapıyor.

RP ile ilgili davada kilit madde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11'inci maddesi. Ancak partilere, derneklere ya da sendikalara 'örgütlenme' hakkı getiren bu maddeye ise, yine aynı maddenin 2'inci fıkrasıyla kısıtlama getirebiliyor. AİHK parti kapatılmasının daha çok 11. maddenin 2. fıkrasına uygun olup olmadığını inceleyecek.

Komisyon, Türkiye'nin de taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile güvence altına alınmış olan temel hakların ihlal edilip edilmediğini inceliyor. Komisyona yapılan başvuruda, şikayetin özet olarak ne olduğu, sözleşme ile güvence altına alınan haklardan hangilerinin çiğnendiği, iç hukuk yollarını tüketmek için hangi makamlara başvurulduğu ve şikayet konusu yapılan olayla ilgili olarak kamu kuruluşlarınca alınan kararların bir listesinin belirtilmesi gerekiyor.

Komisyon sekreteri başvuruyu inceliyor ve ilk aşamada taraflar arasında 'dostane çözüm' arayışına gidiyor. Bundan bir sonuç alınamazsa, davayı çoğunlukla bir üst organ olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gönderiyor.


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False