Yeni Kıbrıs haritaları BM’nin kilidi altında

Yeni Kıbrıs haritaları BM’nin kilidi altında

İsviçre'deki BM Cenevre Ofisi'nde devam eden Kıbrıs müzakerelerinde taraflar haritalarını sundu. Haritalar, iki tarafın harita uzmanlarının kontrollerinin ardından yerel saatle 19.50'de BM'nin çelik kasasına alınarak kilitlendi. Dışişleri Bakanlığı da yaptığı açıklamada Kıbrıs müzakerelerinde son aşamaya gelindiği duyuruldu. Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin katılımıyla 12 Ocak'ta Cenevre'de Kıbrıs Konferansı'nın gerçekleştirileceği bildirildi.

Haberin Devamı

İSVİÇRE’nin Cenevre kentinde Kıbrıslı Türk ve Rum liderler Mustafa Akıncı ile Nikos Anastasiadis arasında 3 gündür devam eden tarihi Kıbrıs zirvesi bugün garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin dışişleri bakanları seviyesinde katılımıyla 5’li zirve haline geliyor. BM, Türk ve Rumların hazırladığı yeni Federal Kıbrıs’ın sınırlarını belirleyen harita tekliflerini medyaya sızmaması için Cenevre’deki BM’nin çelik kasasında saklama kararı aldı. Türk ve Rum harita teklifleri pazarlıkların ilerleyen süreçlerinde tek harita haline getirilecek ve ardından kamuoyuna açıklanacak. Kıbrıs adasının yüzde 36.6’sını elinde tutan KKTC, Rumlara yüzde 7.4 oranında toprak iadesiyle yüzde 29.2’ye gerilemeyi teklif etmişti. Rum tarafı ise Türklere yüzde 28.2 oranında toprak bırakmak istiyor. Rumların istekleri arasında Güzelyurt kenti de bulunuyor.

Haberin Devamı

BİTİŞ TARİHİ BELLİ DEĞİL

Garantörler zirvesi, bugün TSİ 13.00’te BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in vereceği resepsiyonla başlayacak. Türkiye ve KKTC, garantörlük sisteminin sürmesini ve Ada’da belli sayıda Türk askerinin kalmasını istiyor. Ancak Rum Kesimi ve Yunanistan her iki talebe karşı çıkıyor. İki ülke, Türkiye’nin derhal asker çekmesini talep ederken, garantörlük sisteminin de kaldırılmasından yana. Garantörler zirvesinin bitiş tarihi belli değil.

Haberle ilgili daha fazlası: