GeriDünya Kesilen organlar yeniden çıkar mı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kesilen organlar yeniden çıkar mı

ABD'de Multiple skleroza (MS) hastalığı için deney yapılırken, kulağı ve kuyruğu kesilen farelerin kesilen organlarının birkaç haftada yerine gelmesi, bunun insanlarda da olabileceği tezini ortaya attı. Philadelphia Eyaleti'ndeki Wistar Enstitüsü bilimadamları, gen tedavisiyle - yeniden büyümeyi sağlayan genler vücuda verilerek - kol, bacak gibi kesilen organların yerine gelebileceğini müjdelediler.

Bilimadamları, MS için tedavi yöntemi bulmaya çalışırken üzerinde gen tedavisi uyguladıkları, bağışıklık sistemi bozuk, deney farelerinin hastalıklı ve sağlıklı olanlarını ayırt etmek amacıyla sağlıklı olanların kulağını deldiler. Bilim adamları, gen tedavisi uygulanan farelerde, kulaktaki deliklerin üç hafta içinde kapandığını gördüler. Bunun üzerine, deney için farelerin kuyruk ve kulaklarını da kestiler. Ve bu organlar da belirli bir süre sonra yeniden çıktı.

Doktorlar, memeli canlıların kesinlen veya kopan organlarının kendiliğinden yenileyebileceğini, ama metabolizmanın bu yenilenme faaliyetini kanserli hücrelerle karıştırarak önlediğini tahmin ediyorlar. Denek farelerin bağışıklık sistemi bozuk olduğu için, vücudun yenilenmeyi önleyemediğini ve kesik organların yeniden çıktığını söylediler. Ve bu tespitlerin insan vücudunda da uygulanabilirliğini araştırdıklarını açıkladılar.


Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False