Katliam öncesi 5 kişiyi İstanbul’a yolcu etmiş

Katliam öncesi 5 kişiyi İstanbul’a yolcu etmiş

Paris’te Charlie Hebdo dergisine ve Yahudi marketine düzenlenen saldırılarla ilgili haberlerde yine Türkiye’nin adının geçtiği iddialar gündeme geldi. Yahudi marketine 9 Ocak’ta düzenlediği saldırıda polis tarafından öldürülen Amedy Coulibaly (32), eylem öncesi sadece eşi Hayat Boumeddiene’ni değil dört kişiyi daha İspanya’dan Türkiye’ye yolcu etmiş.

Katliam öncesi 5 kişiyi İstanbul’a yolcu etmiş
O YAKALANDI, DİĞERLERİ TÜRKİYE'YE GEÇTİ

Haberin Devamı


FRANSA’nın başkenti Paris’teki Yahudi marketine saldıran Amedy Coulibaly’nin (32) eylem öncesinde eşi Hayat Boumeddiene (26) ile Madrid’te beraber olduğu biliniyordu. Şimdi ise aslında Coulibaly’nin dört kişiyle daha bir araya geldiği ve bunların Hayat Boumeddiene gibi Türkiye’ye uçtuğu ortaya çıktı. AFP’ye konuşan bir İspanyol terörle mücadele yetkilisi, Amedy Coulibaly’nin söz konusu beş kişiyi araçla Madrid havalimanına götürdüğünü söyledi. İsmi açıklanmayan kaynak,

“Paris’ten Madrid Barajas Havalimanı’na kadar hiç durmadan gittikleri düşünüyoruz. Araçta Coulibaly, Hayat, Mehdi Sabry Belhoucine ile kardeşi Mohamed’in yanı sıra Mohamed Belhoucine’nin eşi ve oğlu vardı” dedi. Belhoucine kardeşlerin geçmişte Fransa’da terör suçlarından hüküm giydiğini söyleyen kaynak, 2 Ocak’ta uçakla Türkiye’ye giden bu beş kişinin biletlerinin internetten satın alındığını sözlerine ekledi.

Haberin Devamı

Katliam öncesi 5 kişiyi İstanbul’a yolcu etmiş

Otel sahibi: Diana bizde kalmadı

İNGİLİZ Daily Mail Gazetesi, 6 Ocak’ta Sultanahmet’teki Turizm Şube Müdürlüğü’ne intihar saldırısı düzenleyerek bir polisin şehit olmasına neden olan Dağıstanlı terörist Diana Ramazanova’nın (18), Fransa’da 5 kişiyi öldüren Amedy Coulibaly’nin eşi Hayat Boumeddiene ile aynı tarihlerde Kadıköy’deki Bade Otel’de konakladıklarını iddia etti. Otelin sahibi Naim Sönmez, Hürriyet’e yaptığı açıklamada Diana Ramazanova ile ilgili iddialara “Külliyen yalan” dedi.

AİLECEK UÇTULAR

İspanyol El Mundo gazetesine göre ise Mohamed Belhoucine ve eşi, yanlarında bir çocukla birlikte, Hayat Boumeddiene’den birkaç saat sonra başka bir uçakla İstanbul’a hareket etti. Polis, bu grubun ayrılana kadar İspanya’da hangi otelde kaldığına dair bir rezervasyon izi bulamadı. Yetkililer bu kişilerin İspanya’da güvenli bir evde ikamet ettikleri ihtimali üzerinde duruyor. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Boumeddienne’nin 2 Ocak’ta Madrid üzerinden Türkiye’ye geldiğini, Kadıköy’de bir otelde kaldığını ve 8 Ocak’ta Suriye’ye geçtiğini tespit ettiklerini açıklamıştı. Mohamed Belhoucine (27), Pakistan-Afganistan sınır bölgesine militan gönderen bir terör ağı üyesi olduğu gerekçesiyle Mayıs 2010’da tutuklandıktan sonra iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mohamed Belhoucine, Haziran 2014’te ise cezaevinden çıkmıştı. Belhoucine’in Hayat’tan önce Suriye’ye vardığı ve orada buluştukları tahmin ediliyor.

Katliam öncesi 5 kişiyi İstanbul’a yolcu etmiş

Katliam öncesi 5 kişiyi İstanbul’a yolcu etmiş

Hayat Boumeddiene ve Mehdi Belhoucine, 2 Ocak'ta İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda güvenlik kameraları tarafından görüntülenmişti.

Haberin Devamı

Katliam öncesi 5 kişiyi İstanbul’a yolcu etmiş

Mehdi Sabry Belhoucine ile kardeşi Mohamed Belhoucine

27 yaşındaki eski mühendislik öğrencisi Mohamed Belhoucine, Pakistan-Afganistan sınır bölgesine militan gönderen bir terör ağı üyesi olduğu gerekçesiyle Mayıs 2010'da tutuklandıktan sonra iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mohamed Belhoucine, Haziran 2014'te ise cezaevinden çıkmıştı.

Katliam öncesi 5 kişiyi İstanbul’a yolcu etmiş
COULIBALY: EVET O POLİSİ ÖLDÜRDÜM

Haberle ilgili daha fazlası: