GeriDünya 'Katar, 1 milyar dolar fidye ödedi' iddiası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Katar, 1 milyar dolar fidye ödedi' iddiası

'Katar, 1 milyar dolar fidye ödedi' iddiası

Katar'ın, Irak'ta avlandıkları sırada kaçırılan kraliyet ailesi üyelerinin serbest bırakılması için terörist gruplara yaklaşık 1 milyar dolar fidye ödediği iddia edildi. Söz konusu fidye ödemesinin nisan ayında gerçekleştiği öne sürüldü.

İngiliz gazetesi Financial Times (FT), Katar, Irak'ın güneyinde terörist gruplar tarafından kaçırılan 26 kraliyet ailesi üyesi ile Suriye'deki cihatçılar tarafından esir alınan 50 militanın serbest bırakılması için nisan ayında 1 milyar dolara kadar fidye ödediğini yazdı. FT'nin haberinde, Katar'ın yaptığı iddia edilen bu ödemelerin Körfez ülkelerini öfkelendirdiği ifade edildi. FT, Katar'ın 1 milyar dolar fidye ödediği yönündeki bilginin bölgedeki hükümet yetkilileri tarafından verildiğini yazdı. 

'EL KAİDE BAĞLANTILI GRUBA ÖDENDİ' İDDİASI

FT'nin militan gruplarının komutanları ve hükümet yetkililerine dayandırdığı haberine göre, söz konusu fidye, Suriye ve Irak'ta güvenlik güçlerine karşı savaşan El Kaide bağlantılı bir gruba ödendi. Esirlerin serbest bırakılması için yapılan anlaşmaya dahil olan kişilerin gazeteye verdiği bilgiye göre, Arap ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kesmesinin sebeplerinden biri, bu anlaşma oldu. 

False