GeriDünya 'Kara Dullar'ın işi olduğu kesinleşti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Kara Dullar'ın işi olduğu kesinleşti

Moskova metrosunda 39 kişinin ölümüne yol açan patlamayı gerçekleştiren intihar eylemcisi kadınlardan birinin adı belli oldu. Böylece saldırıları ayrılıkçı Çeçen lider Umarov'un üstlenmesinden bir gün sonra, eylemlerin "Kara Dul" olarak bilinen kadın militanlar tarafından düzenlenmiş olduğu kesinleşti.

"KARA DUL"LAR TÜRKİYE'DE EĞİTİLDİ İDDİASI

ÇEÇENLERİN LİDERİ SALDIRIYI ÜSTLENDİ

Rusya'nın prestijli gazetelerinden Kommersant, Moskova'daki eylemi gerçekleştiren kadın bombacılardan birinin, çatışmalarda öldürülen Çeçen terörist lider Seyid Emin Xizriyev'in imam nikahlı eşi Marha Ustarhanova olduğunu bildirdi.

Azeri basınında da yer alan gazetenin haberine göre, son 1 yılda ailesince kayıp olarak aranan Ustarhanova, internet aracılığıyla tanıştığı ve sonradan aralarına katıldığı terörist Çeçen silahlı gruplarının lideri ile dini nikahı kıydırdı. Ustarhanova'nın Qudermes'te silahlı teröristlerin başı Seyid Emin Xizriyev ile yaptığı nikahı tanımayan yakınları polise başvurarak yardım istedi. Polisin yaptığı aralamalardan ise bir sonuç alınamadı. 

Gazetenin haberinde, Seyid Xizriyev’in 2009 yılında Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov’a suikast planladığı sırada polis tarafından öldürülmesi üzerine, güvenlik güçlerine Ustarhanova’nın intikam için hazırlığa başladığı bilgisi sızdı.

Güvenlik yetkilerinin verdiği bilgiye göre, Ustarhanova ve diğer ikinci kamikaze Çeçen kadın Moskova Metrosu’nu patlatmak üzere Vedeno bölgesinde özel eğitimden geçti. 

KİM BU KARA DULLAR?

 

Kara Dullar, kısaca eşlerini Rusya ile savaşta kaybeden ve silahlı mücadele saflarına katılan kadınlar olarak biliniyor. Bu kadınların önemli bir bölümü hareketin içinde intihar bombacısı oluyor.

 

Bu kadın militanlara "Kara Dul" denmesinin sebebi, tepeden tırnağa siyah giyinmeleri. Ayrıca Kara Dul ölümcül bir örümcek türü.

 

Rusya'da özellikle 2000'lerin ilk yarısında düzenlenen çok sayıda intihar saldırısında Kara Dullar önemli rol oynuyordu. O dönemde düzenlenen saldırılarda yüzlerce Rus hayatını kaybetmişti. Moskova'da bugün meydana gelen patlama son 6 yılın en kötü saldırısı olarak gösteriliyor.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle