Kanseri 84 kat arttırıyor

Güncelleme Tarihi:

Kanseri 84 kat arttırıyor
Oluşturulma Tarihi: Aralık 08, 2009 01:35

İngiliz bilim insanları moden insanın en büyük sorunlarından olan yalnızlığın kanser riskini 84 kat arttırdığını ortaya çıkardı.

Haberin Devamı

İngiltere’nin Ulusal Bilim Akademisi araştırmacıları, yalnızlığın kanser hastalığına yakalanma riskini ve öldürücülüğünü arttırdığını belirtti.

YALNIZLIK KANSERİ GÜÇLENDİRİYOR
Sıçanlar üzerinde yapılan araştırmada, yalnız bırakılan hayvanlarda tümör gelişimin çok daha fazla olduğu ortaya çıkarıldı.

Bilim insanları kemirgenler üzerindeki etkinin insanlarda da aynı olup olmadığını kesinleştirmek için daha fazla test yapılması gerektiğini belirtirken, Yale Üniversitesi araştırmacıları fareler üzerinde yapılan deneylerde duygu, çevre ve hastalık ilişkinin belirleyici olduğunu ifade ettiler.

SOSYAL DESTEK ÖNEMLİ
Norveç’te fareler üzerinde yürütülen testlerde, yalnız bırakılan farelerin grup içinde yaşayanlara oranla 84 kat daha fazla tümör ürettiği tespit edildi.

Haberin Devamı

Araştırmaya dâhil olan Chicago Üniversitesi öğretim üyeleri, depresyonun kanser hastaları üzerinde çok olumsuz etkileri olduğunu belirtti ve sosyal desteğin kanseri atlatmak adına önemli bir unsur olduğunu vurguladılar.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!