Kan testiyle kanser teşhisi

Kan testiyle kanser teşhisi

Almanya’da yapılan bir araştırmada kan testiyle meme ve yumurtalık kanserinin erken teşhisinin mümkün hale geldiği açıklandı.

Haberin Devamı

Almanya’daki Heidelberg Üniversitesi’nden araştırmacılar, 650 kadınla yürüttükleri çalışmanın sonuçlarını Alman Jinekoloji Kongresi’nde tanıttı. Meme ve yumurtalık kanserini teşhis edecek kan testinin bu yıl piyasaya sürüleceği belirtilirken araştırmayı yürüten grubun başındaki Prof. Christof Sohn, Bild Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “Kan testiyle kanser hastalığında kana aktif hücreler gönderen aktarıcı maddeleri tespit ediyoruz. Bunun için 15 ilik kontrolü yapıyoruz” dedi. Prof. Sohn, teşhisin ne kadar güvenli olduğu sorusuna, “Likit biyopsi diye adlandırılan kan testinden çok daha güvenli” yanıtını verdi.

YÜZDE 82 BAŞARILI

Mamografi yoluyla 50 ile 75 yaş arasındaki kadınlarda meme kanseri teşhis oranının yüzde 78 olduğuna işaret eden Prof. Sohn, “Kan testi mamografinin yerini alır mı” sorusuna şu cevabı verdi: “Hayır, kan tahlili kadınları başka kontrollere yönlendirmek için erken uyarı niteliği taşıyor. Mamografide tümör 5 mm büyüklüğe erişince görünüyor. Ama o zamana kadar milyonlarca kanser hücresi oluşuyor.” Testin meme kanserini teşhiste yüzde 75, yumurtalık kanserinde ise yüzde 82 oranında başarı sağladığı belirtiliyor.