GeriDünya Kan revan içinde İstanbul'a geldi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kan revan içinde İstanbul'a geldi

Kan revan içinde İstanbul'a geldi
refid:14940459 ilişkili resim dosyası

Mavi Marmara’ya saldırı sırasında iki İsrail komandosunun silahlarını alıp onları etkisiz hale getiren eski Amerikan Deniz Komandosu Ken O’Keefe (40), tüm gönüllüler Turkiye’ye sınır dışı edildikten sonra Gazze’ye gitmekte ısrar ettiğinden İsrail askerleri tarafından dövüldü ve dün İsrail’de can güvenliği kalmayınca THY uçağı ile üstündeki kanlı elbiseleri ile Atatürk Havalimanı’na geldi.
Kapakta ABD'li eski deniz piyadesinin kanlı görüntüsünü verdik. Hurriyet.com.tr İsrail'de yaşanan insanlık dramını gözler önüne sermek için bu fotoğrafı kullandı.

 

İSTANBUL'A İŞTE BU HALDE GELDİ /WEB TV      

İŞTE MAVİ MARMARA'DAN İLK KEZ YAYINLANAN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

Aynı zamanda Filistin vatandaşı olan gönüllü, Filistin vatandaşlık kağıtlarını gösterip Gazze’ye gitmekte ısrar edince İsraillilerin kötü muamelesiyle karşılaştı.           

İşkence sırasında başı kilitlenip boğazı sıkıştırılınca tutuklu olduğu yerde yemek yiyemediğinden aç kalan Ken O’Keefe’e 2008 yılı Ağustos ayında iki Gazze’ye Özgürlük gemisinden birine kaptanlık yaptığından Filistinliler tarafından Filistin vatandaşlığı verildiği öğrenildi.

ABD VATANDAŞLIĞINI REDDETTİ

2003 yılında Irak Savaşı’nı önlemek için canlı kalkan hareketini başlatan Ken O’Keefe’nin bu savaş yüzünden ABD vatandaşlığını reddettiği ve pasaportunu yırttığına tanık oldum. Büyükannesi İrlandalı olduğu için İrlanda vatandaşlığına geçen aktivistin, Mavi Marmara saldırısından sonra İsraillilerin sınır dışı etme girişimlerini reddettiği ve İsrail’de yargıç karşısına çıktığı öğrenildi. Çarşamba günü Ben Gurion Havaalanı’na transfer edilen Ken O’Keefe’nin Filistinlinli olduğunu kabul eden İsrail makamları, belgelerin yanlış olduğunu ileri sürdüler. İsrail polisi ve yetkililer tarafından başından dövülen ve büyük bir olasılıkla kaburga kemikleri kırılan vücudunun çürük içinde olduğu görüldü.

İKİ KEZ DÖVÜLDÜ

İlk dövülmesinde başı kilitlenen aktivistin avukat bulamadığı ve telefon konuşması yapamadığı için sağlık muayenesini reddettiği öğrenildi. Perşembe günü mahkemeye çıkan Ken O’Keefe, yargıcın sınır dışı mahkemesi sürerken gözaltında tutulması kararı üzerine İsrail’i terk etmeyi tercih etti. İkinci kez hücrede dövüldükten sonra da eski deniz komandosu, tedavi edilme teklifini reddetti.

Ken O’Keefe’i İstanbul’da İrlanda Konsolosluğu yetkilileri karşıladı.

Ken O’Keefe, telefonla şu ifadeyi verdi: Gemiyi savunma rolümü tartışmak isterim. İki İsrail komandosunu silahsız hale getirdim. İsraillilerin elinde iki kez dayak yedim”

Tutukluyken iki kez dövülen Ken O’Keefe’nin Filistinli eşi Fadwa Dajani, Hürriyet’e bilgi verirken Ken ile iki üç kez telefonla konuştuğunu söylerken, “İlk dövmelerinde boynunu kitleyen bir işkence uyguladılar. Ken bu yüzden gırtlağı tahriş olduğundan yemek yiyemedi ve aç kaldı. Ertesi gün Filistin’e geçebilmek için direndi ve yargıç karşısına çıktı. Mahkeme sınır dışına karar verince avukatı İsrail’de can güvenliği kalmadığından burayı terk etmesini tavsiye etti. Mahkemeden sonra kaldığı hücrede İsrailliler onu ikinci kez dövdüler. Onun İsrail’de kalmasını istemediler. İrlanda’ya İsrail’i terk etmesi için telkinde bulundular” diye konuştu. Fadwa Dajani, İsraillilerin kanlı elbiselerini çıkartıp temiz elbise giymesi talebini de eşinin geri çevirdiğine dikkat çekti.

BERABER "CANLI KALKAN" OLARAK GİTMİŞTİK

2003 yılında benle birlikte Irak savaşını önlemek için "canlı kalkan" olarak Bağdat’a gelen Ken O’Keefe, Birinci Körfez Savaşı’nda Marine komandosu olarak savaşa girmiş ve ondan sonra savaşa karşı bir aktivist olarak faaliyet göstermiş ve "canlı kalkan" olarak gittiği Irak’tan dönünce birkaç yıl önce İngiltere’de Filistinli Fadiwa Dajani ile evlenmişti.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

False