Kadınlara çokeşlilik terbiyesi

Kadınlara çokeşlilik terbiyesi

Malezyalı milletvekili, mecliste 'Eğer kadınlara çokeşliliği kabullenmeyi öğretirsek, evliliklerde daha az sorun yaşanır' dedi.

Bu konuda kampanya başlatalım" dedi. Çok eşliliği erkekler için yasal bir hak olarak tanıyan "ılımlı İslam" ülkesi Malezya, şimdi İbrahim Ali’nin sözlerini tartışıyor.

MALEZYA’da muhalefetin başlattığı kadın hakları tartışması büyüyor. Muhalif vekillerden Füziye Salih, ülkedeki şeriat mahkemelerinde, yargıçların evlilikle ilgili sorunlarda sürekli kadınları haksız bulmasını gündeme getirmişti. "Şeriat mahkemeleri danışma amacıyla gelen kadınlara akıl veriyor. Her defasında suçlanan kadın oluyor" diyen Salih, "Bir aile meselesiyse, kadına sabırlı olması gerektiği söyleniyor. Eğer dayak yiyorsa, yine ’sabredeceksin’ deniyor" ifadesini kullanmıştı.

Eğlence istiyormuş

Kadın hakları örgütlerinin artan şikayetleri üzerine tartışma meclise taşındı. Bağımsız milletvekili İbrahim Ali ilginç bir "çözüm önerisi" sundu. Evlilikle ilgili sorunların "kadınların çokeşliliği kabullenmemesinden" kaynaklandığını ileri süren Ali, "Bunu önlemek için kadınlara yönelik bir eğitim kampanyası başlatmaya ne dersiniz" diye sordu. Bir Malay Müslümanı olan İbrahim, "Kadınlar, hamile kaldıklarında ve 50’li yaşlara gelip ’sorunlar’ yaşamaya başladıklarında da, erkeklerin hala ’eğlence’ isteyebileceğini anlamıyorlar" dedi.

Dörde kadar izin

İslamcılığın en baskın olduğu eyalet olan ve şeriatla yönetilen Kelantan’dan milletvekili seçilen İbrahim Ali, iktidardaki Malezya İslami Partisi’nin (PAS) davetine rağmen bağımsız kalmayı seçmişti. Daha önce milliyetçi tutumuyla iktidarın büyük ortağı olan Birleşik Malay Ulusal Örgütü saflarında yer alan İbrahim Ali, "Bağımsız bir vekil olsam da, halkım ve İslam için hizmet verip mücadele edebilirim" demişti.

İslam’ı resmi din olarak kabul eden ve 27 milyonluk nüfusunun yüzde 60’ı bu dine mensup olan Malezya’da, sadece Müslüman erkeklerin dört eşle evlenmesine izin veriliyor. Ülkede aktivistler ve kadın hakları örgütleri, İslam’ın ilk döneminde dul ve yetimlerin korunması amacıyla verilen çok eşlilik izninin, asıl amacından saptırıldığını öne sürüyor.
Haberle ilgili daha fazlası: