İtalya parlamentosunda 'Türkiye' gerginliği

İtalya parlamentosunda Türkiye gerginliği

İtalya Temsilciler Meclisi’nde tartışılan bir gensoruya, Türk vatandaşlarına Schengen bölgesi için verilmesi gündemde olan vize muafiyeti tartışması damga vurdu. İtalya Başbakanı Matteo Renzi , “Avrupa’ya Türk işgali yaşanacak” diyen bir milletvekiline cevap verirken, “Berlusconi, o tehlikeli ve çalkantılı denilen ülkenin başbakanının kızının (doğrusu oğlu) nikah şahidi olmuştu” dedi.

Haberin Devamı

İtalyan parlamentosunun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nde, göçmen krizi ve buna bağlı olarak Avusturya-İtalya arasındaki sınır gerginliği üzerine verilen bir gensoru tartışıldı.

Göçmen ve Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği karşıtı aşırı sağcı Kuzey Birliği (Lega Nord) üyesi milletvekili Nicola Molteni, bu sırada Türkiye’ye vize serbestisi sağlanması halinde milyonlarca Türk’ün Avrupa’yı işgal edeceğini öne sürdü.

“Başbakan Renzi, bu ülkeden sınır dışı edilmesi gereken bir kaçaktır” diyen Molteni, şu ifadelerle İtalya Başbakanı ve hükümetini eleştirdi:

“Renzi bu ülkeyi devasa bir mülteci kampına çevirdi ve İtalyanları onların hizmetlileri haline getirdi. Yine bu hükümet, Türk vatandaşlarına Avrupa’ya vize serbestisi sağlayacak olan, teröristlerin işbirlikçisi ve müttefiki Türkiye ile bir anlaşmaya imza koydu. Yani 80 milyon Müslüman Türk Avrupa’yı işgal etmeye hazır.”

Haberin Devamı

Molteni, Türkiye ile yapılan Geri Kabul Anlaşması’nın, Hıristiyan Avrupa için kültürel ve politik bir intihar olduğunu da savundu.

“BERLUSCONI NİKAH ŞAHİDİ OLMUŞTU”

Daha sonra, bir süre Silvio Berlusconi ile beraber siyaset yapmış olan Fratelli d’Italia (İtalya’nın Kardeşleri) partisinden milletvekili ve eski Savunma Bakanı Ignazio La Russa söz aldı. Başbakan Renzi, hükümetin göçmen politikasını sert bir dille eleştiren La Russa’ya cevap verirken, Türkiye’yi Avrupa’yı işgal edecek olmakla suçlayan Molteni’nin sözlerini ise sert bir dille ele aldı.

Renzi, “Bu mecliste Türkiye, bir çeşit Osmanlı işgaline hazır bir ülkeymiş gibi lanse edildi” diyerek şöyle devam etti:

“Sayın Ignazio La Russa, belki Lega Nord partisi üyeleri hatırlamaz, ama lütfen bari siz olmayan değil olan şeyler hakkında iyi bir şeyler söyler misiniz? Hatırladığınız gibi sizin de bir dönem hükümetinde rol aldığınız Berlusconi, o tehlikeli ve çalkantılı denilen ülkenin başbakanının kızının (doğrusu oğlu) nikah şahidi olmuştu. Başbakanı (Erdoğan), saygıdeğer Silvio Berlusconi’yi çocuğunun nikah şahitleri arasında görmek gibi güzel bir fırsata sahip olmuş olan bir ülkeden bahsediyoruz.”

Haberin Devamı

İtalya parlamentosunda Türkiye gerginliği

Dönemin İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2003 yılında evlenen oğlu Bilal Erdoğan’ın nikah şahitleri arasında yer almıştı. 

İtalya parlamentosunda Türkiye gerginliği

Haberle ilgili daha fazlası: