İtalya Başbakanı Renzi: Davutoğlu'nun Paris'teki yürüyüşe katılması biraz sırıtıyordu

İtalya Başbakanı Renzi: Davutoğlunun Paristeki yürüyüşe katılması biraz sırıtıyordu

Fransa'daki saldırıların ardından Pazar günü Paris’te yapılan yürüyüşe katılan liderlerden İtalya Başbakanı Matteo Renzi; "gazetecilerin tutuklandığı, yayın kuruluşlarının kapatıldığı Türkiye’nin liderinin de orada yer almasının biraz sırıttığını" söyledi.

Haberin Devamı

İtalyan La 7 TV’de yayınlanan ’Le Invasioni Barbariche’ adlı programa konuk olan Renzi, 1.5 milyonu aşkın kişinin katıldığı, teröre karşı dayanışma mesajının verildiği Cumhuriyet Yürüyüşü’nde, aralarında Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu’nun da bulunduğu 50 devlet ve hükümet lideriyle birlikte en ön sırada yer almıştı. Programı sunan Daria Bignardi, yürüyüşün Paris’teki terör saldırılarında yaşamını yitirenleri anmak ve aynı zamanda bilgi verme, basın özgürlüğü için gerçekleştirildiğini hatırlatan Renzi’ye, "Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu ve Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo ile, yani gazetecilerin dostu olmayan bu liderlerle yan yana yürümek sizi rahatsız etmedi mi?" diye sordu. Renzi, bu soruya şu karşılığı verdi:

"Birçok ülkede çelişkiler yaşanıyor. Mesela Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan örneğini alalım. Aralık ayında bazı gazetecilerin tutuklanması ve yayın kuruluşlarının kapatılması emrini verdi. Bu açıkça bir bilgi verme (basın özgürlüğü) problemi idi. Sen ise (Davutoğlu) bilgi verme özgürlüğünü savunmak için oradasın, çünkü bazı kaçıklar bir dergi binasına girerek, o bildiğimiz eylemi yaptılar. Yani bu biraz sırıtıyor. Fransızlar onları orada istedi ve davet ettiyse, ben de bunu sorgulamadım, pirelenmedim."

Haberin Devamı

İtalya Başbakanı Renzi: Davutoğlunun Paristeki yürüyüşe katılması biraz sırıtıyordu
ARALIK AYINDA TÜRKİYE'YE GELMİŞTİ

İtalya Başbakanı Renzi: Davutoğlunun Paristeki yürüyüşe katılması biraz sırıtıyordu
RENZİ'DEN 'EXPO' ŞAKASI: ERDOĞAN'I ARADIM VE...

"O SALDIRGANLAR TANRI’YA EN BÜYÜK KÜFRÜ ETTİ"
Bazı çevrelerce Paris saldırganlarının kahraman ilan edilmesine de değinen Başbakan Renzi, şöyle konuştu:

"Kim Tanrı adına öldürürse, ona karşı küfrün de en büyüğünü etmiş demektir. Bu tutumun hiçbir şekilde affı yoktur. Sorun İslam değil, fanatik ideolojidir."

Paris’teki yürüyüşün, insani açıdan çok büyük anlam ifade ettiğinin altını çizen Renzi, "Bize daha fazla saldırıldıkça, biz de daha fazla özgürüz mesajı veriyoruz. Tüm liderleri orada, aynı otobüste görmek gerçekten çok sürrealdi" dedi.

Renzi, İtalya’da, saldırı sonrası kapağında Hz. Muhammed karikatürünün çizildiği Charlie Hebdo’nun özel sayısını ek olarak veren İl Fatto Quotidiano gazetesini de kutlarken, "Bu çok güzel bir girişimdi" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: