İşte Ukrayna'nın yeni devlet başkanı

İşte Ukraynanın yeni devlet başkanı

Ukrayna’da sokaktaki hareketlilik yerini siyasi karmaşaya bıraktı. Rusya sınırındaki Harkov’da bir yazlıkta saklandığı söylenilen Devlet Başkanı Yanukoviç’in yerine, önceki gün serbest bırakılan muhalif lider Timoşenko’nun sağ kolu getirildi. Hürriyet’e konuşan siyasiler, “Hükümeti kurmak için acelemiz var. Yarına kadar kurulacak” dedi.

Haberin Devamı

UKRAYNA’DA Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in başkent Kiev’den ayrılmasının ardından yeni hükümet çalışmaları başlarken, göstericilerin ve siyasilerin en büyük kaygısı, oluşan “otorite boşluğunun” sokak çatışmalarına dönüşmesi. Bu nedenle, dün Kiev’de dikkatler, protestoların merkez üssü Bağımsızlık Meydanı’na yaklaşık 400 metre mesafedeki parlamentodaydı. Parlamentoda dün üst üste önemli kararlar alındı. Kabul edilen kararlara göre, Yanukoviç’in yetkileri, önceki gün hapisten çıkan eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun sağ kolu olarak bilinen ve yeni parlamento başkanı seçilen Aleksandr Turçinov’a (49) geçici olarak devredildi.Vatan Partisi’nin başkan yardımıcısı olanTurçinov eski istihbarat şefi.

İşte Ukraynanın yeni devlet başkanı
Tuvaletine kadar girdiler

YENİ HÜKÜMET YARIN KURULABİLİR

Parlamentoda sadece genel kurul değil, ikili görüşmeler de yoğundu. Muhalefetin önemli isimleri Svoboda Partisi’nin lideri Oleg Tyagnibok, Timoşenko’nun partisi Vatan’ın parlamento grup başkanı Arseniy Yatsenyuk ve Udar (Yumruk) Partisi lideri Vitali Kliçko da, yaptıkları toplantılarla yeni hükümete şekil verme çalışmalarını sürdürdü. Yanukoviç yönetiminde 2009 yılında dışişleri bakanlığı yapan ve şimdi muhalefetin en etkili isimlerinden biri olan Pyotr Poroşenko, görüşmeler için parlamento binasına giriş yaparken Hürriyet’e yaptığı açıklamada, “Çok acelem var. Acelemiz yeni hükümeti kurmak. Görüşmeler hızla sürüyor” dedi.
2009 yılında Maliye Bakanlığı yapan Viktor Pinzenik de “Hiç endişe olmasın, salıya kadar hükümet kurulacak. Keşke hükümet sokağa çıkıp bu insanların söylediklerini dinleseydi. O zaman bunlar hiç ama hiç yaşanmazdı” diye konuştu. Pinzenik’in, “son yaşananların ardından Ukrayna’da bölünme riskinin olup olmadığı” sorumuza yanıtı şöyle oldu: “Artık yok. Bu meydandaki insanlar farklı diller konuşuyor. Ancak sorduğunuz zaman Ukraynalıyız derler.”

İşte Ukraynanın yeni devlet başkanı
HÜRRİYET KİEV'DE - UKRAYNA'DA KAOS

TİMOŞENKO DEVREDE

Edindiğimiz bilgilere göre, eski Başbakan Yulia Timoşenko, yeni hükümetin kurulması sürecinde aktif rol oynuyor ve ismi başbakan adayları arasında geçiyor.Ancak Timoşenko, dün yaptığı açıklamada, bu durumun kendisi için sürpriz olduğunu belirterek “Başbakan olmayı düşünmüyorum” dedi.
Muhalefet kanadında da zaten birlikten söz etmek mümkün değil. Timoşenko’nun siyaset sahnesine geri dönmesi bazı diğer muhalif partileri rahatsız etti. Kliçko’nun partisinden bir milletvekili, Timoşenko’nun devlet başkanlığı adaylığıyla ilgili sorumuza, “Önce hükümeti kuralım. Burası demokratik bir ülke. Seçime girip şansını deneyebilir, tabii ki” yanıtını verdi.

Haberin Devamı

‘650 milyon dolarla kaçtı’

Haberin Devamı

KİEV’i terk eden “kaçak devlet başkanı” Viktor Yanukoviç’in başkentin yaklaşık 20 kilometre dışındaki lüks evi,muhaliflerin kontrolünde. Binlerce kişi tarafından ziyaret edilen evin üzerine kurulduğu 1400 dönümlük arazide hayvanat bahçesi, golf sahası ve helikopter pistinin yanı sıra yapay göl ve su yolları üzerindeki İspanyol kalyonu dikkat çekiyor.

Öte yandan Alman Bild Gazetesi, Yanukoviç’le ilgili güvenlik kamerasının çektiği görüntülere yer verdi. Görüntülerde Yanukoviç helikopterle evinden apar topar kaçarken görülüyor. Valizlerinde 650 milyon dolar paranın bulunduğu sanılıyor.

Yanukoviç, lüks ev ve arazinin bir kısmını, iktidara geldikten sonra şüpheli bir şirket üzerinden yasa dışı yollarla zimmetine geçirmekle suçlanıyordu.

Haberin Devamı

GÜVENLİK SAĞ SEKTÖR’DE

İşte Ukraynanın yeni devlet başkanı

DEVLET mekanizmalarının muhaliflerin eline geçmesi ve polisin çekilmesiyle oluşan otorite boşluğunu, aşırı milliyetçi Sağ Sektör dolduruyor. Sağ Sektör’e bağlı paramiliter güçler, hem parlamentonun hem de devlet başkanlığının korumasını üstlenmiş durumda, başkent Kiev’de güvenlik birimlerinin görevini yerine getiriyorlar. Meydandaki muhalif hareketler içinde en organize olan grup, Ukrayna’nın farklı yerlerinden gelen genellikle 20’li yaşlardaki genç erkeklerden oluşuyor. Ayrıca, olaylar sırasında polisle en çok çatışmaya giren gruplar arasında başı çekiyorlar. Bu grubun, silahlı olduğu yönünde de iddialar var. Dün elinde bir torbanın içinde tüfekle gezen bir Sağ Sektör üyesi haricinde bu grubu silahlı hiçbir zaman görmedik. Ancak meydandaki molotofkokteyli, sopalar ve krikolar gibi ilkel çatışma silahlarının çoğunu da bu grup elinde tutuyor.

Haberin Devamı

ESKİ KONSOLOS BAKANI YOLLADI

İşte Ukraynanın yeni devlet başkanı

AB yanlısı eylemlere destek verince aralık ayında Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu görevinden azledilerek merkeze çağrılan diplomat Bogdan Yeremenko, Yanukoviç’in başkentten ayrılması ve yaşanan son gelişmelerin ardından Dışişleri Bakanı Leonid Kojara’nın “kaçmasına neden oldu”. Yeremenko, azledikten sonra Ukrayna’ya giderek Maidan’daki eylemlere katılmıştı. İki ay sonra, önceki akşam ise Yeremenko, 93 Ukraynalı diplomatla birlikte yeni yönetime “Dışişleri Bakanı Leonid Kojara artık ülkemizi dünyada temsil edemez. Görevine son verilmeli” çağrısı yayınladı.
Çağrının ardından bakan Kojara’nın Kiev’den ayrıldığı belirtildi. Kiev’deki diplomatik çevreler, azledilen diplomatın Türkiye’ye bu kez başkonsolos olarak değil büyükelçi olarak dönebileceğini konuşuyor.

Haberin Devamı

PUTİN’DEN AZAR MI İŞİTTİ

İşte Ukraynanın yeni devlet başkanı

İzvestiya gazetesi, önceki gün parlamento tarafından azledilen Yanukoviç’in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından azarlandığını yazdı. Gazetenin haberine göre, nerede olduğuna dair çok sayıda haber çıkan Yanukoviç, cuma gecesi Kiev’den ayrıldıktan sonra ilk önce Rusya sınırındaki Harkov’a gitti. Uçağı Harkov havalimanına değil, bir fabrikanın pistine iniş yaptı. Yanukoviç’in burada yaptığı ilk plan, Ukrayna’nın doğu ve güney yöneticilerinin önceki gün yaptıkları kongreye katılarak bu bölgelerin merkezden ayrıldığını ilan etmekti. Planlarını telefonla konuştuğu Putin’e anlatan Yanukoviç, askeri yardım istedi. Ancak Rus liderden beklediği destek yerine azar işitti. Putin’in Yanukoviç’e “Beceriksiz herif. Şimdi de ülkede topyekûn iç savaş mı çıkartmak istiyorsun” dediği belirtildi. Rusya’dan gelen bu sert “hayır”ın ardından Yanukoviç Rusya dahil üç yabancı ülkeyle “Beni kabul edebilir misiniz?” dedi. Ancak hiçbir ülke “gel” demeyince Yanukoviç, Harkov’da kaldı. Adının açıklanmasını istemeyen bir milletvekili, “Harkov’da bir oligarkın yazlığında saklanıyor. Önünde silahlı adamların nöbet tuttuğunu ve evin çok sıkı korunduğunu öğrendik” dedi. Öte yandan Yanukoviç’in Timoşenko ile görüştüğü de iddia edildi. Rus basınında yer alan iddialara göre Yanukoviç, serbest kalmadan önce kaldığı hastanede Timoşenko ile üç saat görüştü. Nerdun HACIOĞLU/ MOSKOVA

Haberle ilgili daha fazlası: