İsrail'den yardım gemilerine operasyon: En az 10 ölü

İsrailden yardım gemilerine operasyon: En az 10 ölü

İsrail, "Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Gazze'ye doğru seyreden ve önderliğini Türk Mavi Marmara'nın yaptığı gemilere askeri bir operasyon düzenledi. İsrail ordusu, operasyonda en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini açıklarken, bazı kaynaklara göre ölü sayısı 16. Operasyonda çok sayıda kişinin yaralandığı açıklandı.

Haberin Devamı

 

İSRAİL KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE BÜYÜK ÖFKE / WEB TV

SALDIRI ANINDAN İLK KARELER           

İŞTE SALDIRI ANI / WEB TV 

SALDIRIDAN ÖNCE GEMİNİN İÇİNDEN FOTOĞRAFLAR     

İsrail ordu sözcüsü yaptığı açıklamada, 3'ü Türk bandıralı 6 gemiden oluşan yardım filosuna yapılan operasyonda en az 10 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Sözcü, “İlk bulgulara göre, konvoyda yolculuk edenlerin en az 10 tanesi hayatını kaybetti” dedi.    

Daha sonra bir basın toplantısı düzenleyen İsrail Dışişleri Bakanlığı Danny Ayalon da gemidekilerin şiddet kullanamayı tercih ettiğini belirterek, can kayıplarının yaşanmasını "talihsizlik" olarak değerlendirdi. İsrailli yetkililer, gemilere operasyon düzenlenen komandolara ateş açıldığını ve bıçakla saldırıldığını bildirdi. Orduya göre, dört İsrail askeri de yaralandı.

Operasyon düzenlendiği sırada filonun uluslararası sularda ve İsrail kıyısına 75 mil uzaklıkta bulunduğu bildirildi.  

Haberin Devamı

ÖLÜ SAYISINDA ÇELİŞKİ VAR 

İsrail basını, ölü sayısının 16 olduğunu bildirdi. Yardım gemisinin Türkiye bacağını organize eden İnsani Yardım Vakfı (İHH) yetkilisi Muhammed Kaya da AFP'ye açıklamasında ölü sayısını 15 olarak verdi.

Hamas’ın yayın organı olan El Aksa televizyonundan gelen, ancak teyit edilemeyen bilgilere göre ise, 20’den fazla yolcu hayatını kaybetti. Ölenlerin 9'unun Türk vatandaşı olduğu ifade edildi.

YAYINLARA SANSÜR    

El Cezire televizyonu, konvoyun önderliğini yapan Türk Mavi Marmara gemisine düzenlenen operasyonun görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, operasyonun helikopter destekli yapıldığı görüldü. İsrail radyosu, askeri sansürün, İsrail'dekihastanelere nakledilen ölü ve yaralılarla ilgili her türlü bilginin yayınına yasak koyduğunu söyledi.

 

GEMİLER AŞDOD'DA   

Gemilerin akıbeti ve şu anda nerede oldukları yönünde henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak haber kanalları, Mavi Marmara'nın Aşdod limanına yanaşmasının beklendiğini bildirdi.  

 

Yardım konvoyları nedeniyle Akdeniz'de bir süredir tansiyon yüksekti. İsrail ordusu, gemilerin Gazze'ye gitmekte ısrarcı olması durumunda operasyon düzenleyebileceğini söylemiş ve yardım malzemelerinin güneyde bulunan Aşdod limanına boşaltılmasını istemişti. 

 

Haberin Devamı

Gazeteciler ile yabancı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 560 kişi taşıyan Mavi Marmara, dün Kıbrıs açıklarında diğer 8 gemiyle buluştuktan sonra Gazze'ye doğru hareket etmişti.

 

1995 İsrail-Filistin geçici barış anlaşmasına göre 32 km’lik Gazze sahilinin denetimi İsrail’de bulunuyor. Bu nedenle İsrail’in onayı olmadan Gazze’ye girmeye çalışmak ihlal anlamına geliyor.

 

BÜTÜN GEMİLERE OPERASYON

 

İHH düzenlediği basın toplantısında, ilk olarak filonun amiral gemisi olan Mavi Marmara'ya operasyon düzenlendiğini, ardından askerlerin Gazze ve Defne Y isimli Türk gemilerine girdiğini söyledi.

 

Bu üç geminin ardından Yunan bandıralı Eleftheri Mesogios ve Sfendoni gemilerinin de işgal edildiği ifade edildi. Gemilerde Yunanlı tayfa ve yolcular olduğu duyuruldu.

Açıklanan ölü ve yaralı sayısının Mavi Marmara'ya ait olduğu, diğer gemilerdeki durumun ne olduğunun ise bilinmediği belirtildi.

KAPTANLA TEMAS

 

Gemide muhabiri bulunan El Cezire televizyonu, İsrail donanmasının Mavi Marmara'nın kaptanı ile temasa geçerek, kendisini tanıtmasını ve rotasını bildirmesini istediğini söyledi.

 

Haberin Devamı

Kısa bir süre sonra ise iki askeri gemi, Mavi Marmara'yı yakın mesafeden takip etmeye başladığı belirtildi. Yaklaşık 10 bin ton yardım malzemeesi taşıyan filonun olası bir müdahaleyi engellemek için hız kestiği de gelen haberler arasında.

 

  

 

İsrailden yardım gemilerine operasyon: En az 10 ölü
 

Haberle ilgili daha fazlası: