İsrail uçakları ihlal etti, Suriye ateş açtı

AP Haber Ajansı, Suriye hava sahasını ihlal eden İsrail savaş uçaklarına ateş açıldığını duyurdu. Suriye ordusu sözcüsü, "İsrail uçaklarının yerleşim olmayan bölgelere mühimmat bıraktığını" söyledi. Ölen ya da yaralanan yok.

Haberin Devamı

Suriye Hava Kuvvetlerinin, gece yarısı  Suriye hava sahasını ihlal eden İsrail uçaklarına ateş açtığı bildirildi. Resmi SANA ajansının haberine göre Suriye ordusu sözcüsü, "Düşman İsrail  hükümetini bu açıkça saldırgan davranışına karşı uyarıyoruz" diyerek,  buna uygun yolla karşılık verme hakkını saklı tuttuklarını belirtti.

Sözcü ayrıca, İsrail uçağının Suriye hava sahasına kuzeyden girdiğini,  doğuya yönelen uçağın ses duvarını aştığını kaydetti.

"İsrail uçağının yerleşim olmayan bölgelere mühimmat bıraktığını"  söyleyen sözcü, bunun ardından Suriye hava savunma birimlerinin buna  karşı gelerek uçakları hava sahasını terk etmeye zorladığını ifade etti. Olayda ölen ya da yaralanan olmadığı bildirildi.

İsrail ordusu ise İsrail uçaklarının Suriye'nin hava sahasını ihlal  ederek bazı hedeflere ateş açtığı haberiyle ilgili henüz yorumda  bulunmadı.

Ordu sözcüsü, haberle ilgili olarak yaptığı ilk açıklamada, böyle bir  şeye ilişkin herhangi bir bilgileri bulunmadığını söyledi. İsrail  ordusunun ve başbakanlığın haberi araştırdığı kaydedildi.

Haberin Devamı

İsrailli bir askeri kaynak ise İsrail'in bu hafta kuzeyde bir tatbikat  yaptığını hatırlattı.

Bu arada görgü tanıkları, kuzeydeki Rakka kentinin 160 kilometre  kuzeyindeki Tell El Abyad üzerinde 5 ya da daha fazla İsrail uçağının  sesini duyduklarını belirtti.

Suriye, son olarak geçen yıl haziran ayında, Suriye Devlet Başkanı  Beşşar Esad'ın yazlık konutuna yakın uçan İsrail savaş uçaklarına ateş  açtığını açıklamıştı.

İsrail ise 1973 savaşından sonra ilk kez 2003 yılında Şam yakınındaki  bir Filistin militan üssünü bombalamıştı.

Haberle ilgili daha fazlası: